Vyrobte si vlastnoručně decoupage na svíčku

Ubrousková technika, výraz, který zná někdo velmi dobře, jiný váhá a pro někoho je velkým otazníkem. Jedná se o velmi originální výtvarně-dekorační techniku, která využívá ubrousky s potiskem. Dokáže oživit jak keramiku, porcelán, papír, plast, textil, tak i svíčky. A v dnešním článku se zaměříme právě na decoupage techniku aplikovanou na svíčky.

123217-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv redakce

Abychom vyrobili pěkný dárek nebo pouhou dekoraci pro sebe v podobě zdobené svíčky, budeme potřebovat: ubrousek s vybraným motivem podle vlastního vkusu, speciální lepidlo na decoupage – zakoupíte v hobby potřebách, ostré nůžky, štětec, nejlépe plochý, svíčku nejlépe bílou válcovitou širší, a kousek hadříku na otření přebytečného lepidla.

Nazdobit svíčku ubrouskovou technikou můžete podle toho, k jaké příležitosti nebo období se má hodit. Jako motiv můžete vybrat neutrální květiny vhodné pro blížící se jaro, nebo rovnou motiv velikonoční, námět z přírody, velmi hezky vypadají na svíčkách i náměty exotických zvířat, krásně nazdobit se dají i svíčky pro vánoční tabuli. Výběr záleží na vás. My jsme si zvolili pro náš postup námět květinový.

Takže nejprve ostrými nůžkami obstřihneme co nejpřesněji motiv na ubrousku. Snažíme se obstřihovat námět co nepřesněji podle okrajů, aby byla vzhledově výsledná práce co nejdokonalejší. Pečlivost v této stříhací fázi se vyplatí, uvidíte, že na závěr budete s výsledkem nadmíru spokojeni, pokud budete trpělivě obstřihávat i ty nejmenší detaily na obrázku.

Jakmile je květina vystřižená, sloupneme z motivu dolní dvě neobarvené vrstvy ubrousků, pro naši práci nám postačí horní vrstva s aplikací.

Nyní začínáme s aplikací lepidla. Pomocí plochého štětce naneseme na svíčku vrstvu lepidla na ubrouskovou techniku. Vrstva by neměla být příliš silná, aby se v ní ubrousek zbytečně nedeformoval a nebylo nutné odstraňovat nakonec velké množství neupotřebeného lepidla.

Ubrousek nyní přiložte opatrně na svíčku v místě s aplikovaným lepidlem. Vyhlaďte ubrousek pomocí štětce a buďte v této fázi velmi opatrní, nyní by mohlo dojít snadno k natržení ubrousku.

Nechejte celou aplikaci pomalu zaschnout. Po úplném zaschnutí můžete přetřít místo s aplikací ještě jednou, aby se zvýšil efekt lesku na svíčce.

Dále se svíčkou manipulujte opět až po úplném zaschnutí lepidla. Poté můžete například obrysy květiny nebo celého motivu zvýraznit ještě konturami pomocí barev na sklo v tubách. Motiv tak nabude na plastičnosti.

Svíčku můžete poté použít běžným způsobem, to znamená, že se nemusíte bát jejího zapálení. Vrstva ubrousku na svíčce je tak tenká, že vzplanutí svíčky nehrozí.

Pokud rádi vyrábíte vlastnoručně nejrůznější dekorace a drobnosti jako dárky, nahlédněte do našich dalších článků s návody na jejich výrobu. Inspirovat vás může například „Vyrobte si dekoraci – levandulový polštářek“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: farm3.staticflickr.com, 1blogspot.com, shamrockaffiliations.ws, images.folksy.com, flowersofthefieldlv.com,sphotos-a.xx.bfcdn.net, cnd.indulgy.com, blackberrydesigns.com, craftstylish.com

1.2.2013 12:45

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist