Vyrobte si stromek z dřevěných růžiček

Znáte ten skvělý pocit, když si sami vlastnoručně něco vyrobíte a jste se svým dílem spokojeni, ostatní vám ho chválí a vám to dodá chuť pracovat na dalších vlastnoručních výrobcích? Určitě ano. Pokud jste dosud nezkusili výrobu stromečků z růžiček vyřezávaných ze dřeva jarních větviček, přinášíme vám v dnešním článku pracovní postup.

Co budete potřebovat
Čerstvě nařezané větvičky z vrby nebo lísky případně javoru o průměru do 1,5 cm. Oloupejte z nich kůru, ale až těsně před použitím, aby dřevo neztratilo pružnost. Obrňte se trpělivostí a začněte s vyřezáváním dřevěných růžiček z větví.  Připravte se na to, že budete muset na větvičku dostatečně tlačit, aby se vám podařilo vyřezat pěkný rovnoměrný proužek. Postupujte tak, jako byste chtěli ostrouhat tužku. První pokusy nemusejí vyjít, ale časem získáte cit a půjde to skoro samo. Budete k tomu potřebovat to největší strouhátko, co v papírnictví seženete. Stojí okolo 60,-Kč. Proužky se samy do tvaru růžiček nesrolují, takže jakmile budete mít dostatečně dlouhý proužek, odložte strouhátko, proužek narolujte do tvaru kornoutku, tak vytvoříte dřevěnou růžičku. Celkem jich budete potřebovat na výrobu stromečku z našich fotografií nejméně asi 60. Pokud budete mít k dispozici pouze tenčí větvičku, růžičky budou menší, a tím pádem jich budete potřebovat na pokrytí polystyrenové koule o průměru 9 cm víc. Nakupte také dostatečné množství pevných kulatých párátek s ostrými špičkami. Neobejdete se rovněž bez tavné lepící pistole, lepicích náplní, nože a zahradnických nůžek. Ty budete potřebovat ke stříhání větviček.

Další praktické rady
Nemusíte vyrábět ale jen stromečky ve tvaru koulí, můžete zkusit i stromeček homolovitý, jen změníte polystyrenovou základnu za kužel a postup práce už je stejný. Vždy začínáme nahoře těmi nejhezčími růžičkami, neboť zde je vždy každý detail z výsledného výrobku nejviditelnější. Vyřezávejte hoblinky z větviček, které jsou plné čerstvé předjarní nebo jarní mízy, to znamená od února do dubna. Pak už větvičky vysychají, nejsou tak pružné a hoblinky se při strouhání lámou. Z dřevěných růžiček můžete vyrobit ale i další dekorace, dají se barvit, lepit na špejle a použít jako doplněk do kytice z živých rostlin anebo z nich vyrobit věneček. Jistě sami přijdete na spoustu dalších námětů.

Jak postupovat?
Vyřezané růžičky propíchněte párátkem a jakoby ze spodní strany květinky zalepte růžičku na párátku. Vytvoříte tak kytičku se stopkou, kytička nebude klouzat, a jakmile jich budete mít dostatek, můžete je zapichovat po obvodu polystyrenové koule (případně homole, podle toho, jaký tvar stromku chcete mít). Hrotem zbylého kolíku z ostrouhané větvičky udělejte díru do koule a zapíchněte kolík do ní, čímž vytvoříte kmínek budoucího stromku. Ten může být z větvičky s kůrou, ale i bez ní, záleží na vás. Připravte si nádobu pro umístění stromku, opět podle vkusu a na její upevnění máte volbu ze dvou materiálů. Buďto kmínek zapíchnete do kousku aranžovací šedé hmoty, aby se stromeček nepřevážil, vložíte do nádobky a zasypete kamínky, nebo nádobku vyložte igelitovým sáčkem, vložte do ní kmínek stromečku a zasádrujte po okraj. Igelit je důležitý, aby zůstalo v nádobce trochu vzduchu a ta vám při rozpínání sádry nepraskla! Nakonec povrch pokryjte plátkem mechu a dozdobte dle fantazie.

Podobným způsobem se dají vyrábět i jiné druhy vypichovaných stromečků, například ze sušených květin, nebo ze živého zeleného materiálu. Vždy je ale podle druhu materiálu potřebné přizpůsobit i materiál, ze kterého bude koule vyrobena (šedý nebo zelený Oasis na sušené nebo živé květiny a polystyren na zapichování jiných materiálů). Kouzelné jsou stromečky z buxusu nebo ze šišek.

Text a foto: Zuzana Bohdalová

10.3.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist