Vyrobte si dekoraci z papier maché

Ti z vás, kteří si sami rádi vyrábíte nejrůznější dekorace anebo maminky, které učí své děti zdokonalovat se v nejrůznějších typech ručních prací, obvykle uvítají naše články z kategorie, kde nabízíme pracovní postupy na výrobu nejrůznější vlastnoruční dekorace. A z tohoto soudku je i náš dnešní článek, vyrobte si dekoraci z papier maché.

115375-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: archiv redakce

Jedná se vlastně o francouzský výraz, jehož základ tvoří sežvýkaný papír. Ne, bát se ale nemusíte, že byste vlastnoruční přípravu dekorace museli začít zrovna takto. Jedná se totiž o opětovné zpracování papíru, který již vlastně jednou použit byl. Na výrobu kašovité hmoty můžete využít staré noviny, papírové ubrousky, ale i třeba dekorační papír, zkrátka budete recyklovat papír, který v domácnosti najdete. 

Vyrobit si můžete z papírové hmoty nejrůznější vázy, misky a mísy, figurky a postavičky, velikonoční vajíčka jdou vyrobit téměř stejně snadno jako vánoční ozdoby, ale vyrábět se z této hmoty dají i jednotlivé kusy nábytku. Takto vytvořené věci jsou velmi tvrdé, pevné a přesto, že jsou vyrobeny jen ze tří surovin: papíru, vody a lepící složky, jsou až překvapivě trvanlivé. 

Samolepky na zeď inspirativní fotogalerie

Zkuste si třeba vyrobit z papier maché pěknou vázu na sušené rostliny nebo na větvičky kroucené vrby. K výrobě budete potřebovat již výše zmíněné papírové kousky, ať již novinové, ubrouskové atp. Dále si připravte lepidlo buďto tekuté z tuby nebo sušené ve formě prášku, použít můžete ale i škrob nebo škrobovou moučku, případně lepidlo na tapety. Pro vymodelování správného tvaru vázy použijte nafukovací balonek, který zakoupíte v hračkářství, na dozdobení se vám bude možná hodit velký plochý štětec a k finální úpravě hotového a vysušeného výrobku pak můžete, ale také nemusíte použít ještě bezbarvý lak. 


Nejdříve si připravte všechny suroviny a pomůcky, nafoukněte balonek, ve dvou třetinách od spodu jej stáhněte lepicí páskou, a tu upevněte. Z novin si natrhejte kousky nebo nastříhejte proužky, do misky si připravte vodu se škrobem nebo s lepidlem a rozmočte v ní noviny. Pro vytvoření první vrstvy můžete využít celé nerozmočené proužky, které budete postupně namáčet ve vodě s lepidlem a přilepovat je na nafouknutý balonek. Pokud máte spíše v úmyslu vyrobit jinou dekoraci – například misku, použijte pro modelování takový tvar, který vám nejlépe vyhovuje, například plastovou misku, na kterou budete proužky novin nebo rozcupovanou papírovou hmotu nanášet ve vrstvách. Čím pevnější podklad, tím lépe se vám bude pracovat.

Přikládejte tedy postupně proužky novin anebo nanášejte papírovou hmotu a vynechejte přitom místo na pozdější otvor pro nádobu. Navrstvěte na balonek či misku několikamilimetrovou vrstvu hmoty. Pokud pracujete s balonkem, přitlačte jej na plochou podložku tak, aby vzniklo i na něm ploché dno u vázy, která z něj vznikne. Tak nechejte balonek zaschnout. Až budete vidět, že celá vrstva papier maché na balonku ztvrdla, propíchněte ho a vytáhněte zevnitř. Nakonec vzniklou vázu, misku či jinou dekoraci natřete bezbarvým lakem. Pokud jste použili čistý papír na vytvoření hmoty, bude se vám na vzniklou dekoraci i dobře malovat a až potom ji teprve můžete nalakovat.

Další návod na vlastnoručně vyrobenou bytovou dekoraci vám přinášíme v článku „Ruční papír jako dekorace“ nebo „Vyrobte si dekoraci do koupelny – glycerínové mýdlo“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: mag.ceza.me, chicaandjo.com, thecraftycrow.net, alibaba.com, kimneville.com, papercraftsforchildren.com, besthomedecorators.com, cattadoodle.blogspot.com, legrenierdelafamillebazar.artblog.fr, alittlemarket.com, driftwood-dreams.co.uk, incrediblethings.com, isabellekessedjian.blogspot.com

10.1.2013 4:11
Více o tématu: dekoracekoupelnyrostliny

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist