Jak vyřešit dveře v malém bytě?

Dveře narážející klikou do zdí nebo raději závěs, protože se tam dveře nevejdou? I to jsou „designérská“ řešení, s kterými se můžete setkat v malých bytech. Přitom existuje hned několik řešení, jak umístit plnohodnotné a funkční dveře v každém místě.

9trix_zero_jednokridly_posuv_drevo_foto_zdroj_j.a.p-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: J.A.P.

Když není místo na dveře

V menších bytech je konstrukčně nevhodné umístit dveře do rohu místnosti tak, aby klika při jejich otevírání narážela do zdi.

U toalet a malých koupelen je třeba dbát na to, aby jejich otevírání vždy směřovalo ven z místnosti pro případ, že by se uvnitř stala nehoda nebo zkolaboval člověk.

Ve „stísněnějších“ prostorech lze najít vhodné řešení v podobě posuvných dveří. Dveřní křídlo může plynule zajet po pojezdové liště a z velké části se schovat do zabudovaného pouzdra.

Posuvné dveře lze zvolit i v případě, kdy jde jen o menší rekonstrukci a neplánuje se zásah do příček. Dveře pak kloužou po pojezdové liště či garnýži na stávající zdi. Vzhledem k typu otevírání a zavírání je tento typ dveří přirozeně bezbariérový.

Dávno už neplatí, že posuvné dveře vypadají jako nevzhledná harmonika. Dobří výrobci nabízejí i luxusní a elegantní dveřní křídla, která jsou dostupná v téměř všech běžných dekorech. I dříve narození nebo lidé s pohybovými obtížemi mohou dveřmi lehce manipulovat, neboť mají uzpůsobené kování do podoby madel či mušlí a jejich konstrukce je odlehčená a současně dokonale barevně i typově sladěná.

Dopřejte si denní světlo všude

V bytových domech se často stává, že některé místnosti – často koupelna, kuchyně či předsíň nemají přístup denního světla. Přitom i jen dotek denního světla mění náladu prostoru. Nikdy nevstupujete do úplné tmy a během dne si nemusíte přisvěcovat.

Byla by škoda přílivu světla ve svém domově nevyužít a díky jeho paprskům prostor neprosvětlit a opticky nezvětšit, zvláště když si můžeme pomoci vhodně zvoleným vybavením.

Aby byl celý interiér vhodně sladěn, existují modelové řady dveří, které vhodně kombinují dřevo se skleněnou výplní v různých variantách. V samotném interiéru se pak podíl skleněných dveřních výplní může zvyšovat.

Pro zajištění bezpečnosti se u dveří, které jsou umístěny ve frekventovaných prostorech nebo třeba v dětském pokoji, doporučuje využití čtyřmilimetrového tvrzeného či osmimilimetrového bezpečnostního skla.

Uživatelé bytu se nemusí bát popustit uzdu své kreativitě a sáhnout třeba i po celoskleněné variantě. Mléčné sklo dopřeje soukromí a zároveň propustí maximum slunečních paprsků a spolu s vypískovanými ozdobnými ornamenty se může stát neotřelou dekorací celého pokoje.

Slaďte dveře s vybavením

I výrobci dveří sledují moderní trendy a přizpůsobují barevné palety přáním svých zákazníků. Proto jsou dnes v nabídce třeba i donedávna méně obvyklé žluté, vínové či tmavě modré barvy.

Podle generálního ředitele společnosti SOLODOOR, Martina Dozrála, se ale nemusíte bát ani klasiky: „Stálým trendem jsou povrchy s imitací dřeva v zemitých tónech. V interiérech je poslední dobou oblíbený také odstín v barvě betonu, který na dveřích – zejména v bezfalcové variantě – působí velmi elegantně.“

Světlejší barvy rozjasňují interiér, ale jeho obyvatelé se nemusí obávat, že by působily studeně, na výběr je z mnoha podtónů. V základní paletě nechybí ani sněhově bílý odstín čerstvě napadlého sněhu. Nepsaným pravidlem je, že se zárubeň dodává ve stejném provedení.

I malý či disproporčně složitější byt se může snadno proměnit v útulné a stylové hnízdečko, stačí si jen trochu pohrát se světlem, barvami, vhodnými materiály a jednotným dekorem.

20.8.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist