Vyplatí se topit elektrokotlem i při cenách elektřiny v Česku?

Topení elektrokotlem sice patří k těm dražším, ale v mnoha případech se vyplatí. Při zohlednění nízké pořizovací ceny, kvalitního zateplení objektu, bezpracnosti a nepotřebě dalších instalací, jako je například komín, se při rozpočítání všech nákladů můžeme dostat k nečekaným číslům.

shutterstock_1505538905-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Na chalupě ovládejte kotel dálkově dle venkovní teploty

Představte si situaci, kdy máte chatu či chalupu, ale navštěvujete ji nepravidelně. Nicméně pro stav budovy je dobré udržovat přes zimu teploty nad nulou, aby zbytečně nedocházelo k jejímu zbytečnému provlhání a chátrání. Navíc víte, že ji několikrát přes zimu navštívíte, a chcete se vyhnout vytápění vymrzlé budovy. A právě v takovém případě je elektrokotel s termostatem vhodným řešením, aby udržoval vnitřní teplotu nad nulou bez ohledu na venkovní mrazy.

Navíc moderní elektrokotle nabízejí také praktickou možnost dálkového ovládání. Pomocí mobilního telefonu můžete odkudkoliv kontrolovat a upravovat teplotu v objektu.

Pokud plánujete víkendový pobyt na chatě, v pátek si nastavíte požadovanou teplotu a přijedete již do příjemně vytopeného prostředí. Jde o luxus, který je až překvapivě dostupný. Za GSM modul ke kotli zaplatíte minimálně 5 000 korun.

Stálá teplota

Většina rodinných domů v ČR používá kotle na pevná paliva a i přes štědré kotlíkové dotace zdaleka ne všechny disponují automatickým přikládáním. Elektrokotlem pak můžete přitápět v noci nebo dopoledne, když nejste doma. Kromě toho, že je konstantní teplota příjemná, budova také nestihne vychladnout a nemusí se tak opakovaně znovu vytápět.

Také v chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu, jej může doplnit elektrokotel. Ze stejného důvodu je výhodná také populární kombinace elektrokotel a krbová kamna.

Dřevo je v současnosti nejlevnějším palivem, ale vyžaduje častou obsluhu a velký prostor na skladování.

Elektrokotel je naopak bezobslužný a snadno programovatelný, a tak může vykrývat i nedostatky alternativních zdrojů tepla – například solární kolektory, pokud nesvítí slunce, nebo tepelné čerpadlo, jehož účinnost v mrazech klesá.

TIP Living.cz: Při výběru topení počítejte nejen cenu paliva, ale také pořizovací náklady na zdroj vytápění, odvod spalin a s tepelnou ztrátou objektu. Drahý kotel na levné palivo při rozpočítání všech nákladů na deset či patnáct let může být mnohem nákladnější než drahé palivo s levným kotlem.

Zateplení vytápění zlevní

Zatímco používat elektrokotel ve starších či nedostatečně zateplených domech je nehospodárné, u moderních domů s nízkou tepelnou ztrátou ho lze použít i jako primární zdroj vytápění.

Při dnešních minimálních nárocích na dodávku tepla, kdy u pasivních domů platí maximální hodnota 15 kWh/m² ročně (u nízkoenergetických domů je roční limit 50 kWh/m²), se rozdíly nákladů na palivo stírají. Pokud máte v domě rekuperaci můžete elektrokotel využívat jen ve velmi chladných a mrazivých dnech.

V případě nízkoenergetických a pasivních domů je také nespornou výhodou elektrokotle možnost plynulé regulace v celém rozsahu výkonu kotle, který tak lze nadimenzovat přesně podle potřeb objektu.

Vejde se i do miniprostoru

Zjednodušeně řečeno platí rovnice, že čím nižší je spotřeba energie, tím výhodnější je pořízení elektrokotle. To jej předurčuje nejen k použití v zateplených rodinných domech a rekreačních objektech, ale také v bytech.

Obyvatelé bytu ocení kromě malých rozměrů elektrokotle také jeho tichý provoz a možnost instalace na zeď bez nutnosti zajištění přístupu vzduchu, díky čemuž se dá bez problémů zakomponovat prakticky kamkoliv do interiéru.

Zejména majitelé bytů ocení, že elektrokotel nepotřebuje zajistit odtah spalin nebo komínovou cestu, což bývá ve většině bytů nákladné nebo rovnou nemožné.

Bezúdržbovost

Koupě elektrokotle a jejich následná instalace patří v porovnání s ostatními zdroji vytápění k nejlevnějším – pořídit se dá i za 20 tisíc.

V chladných obdobích, kdy primární zdroj nevytopí objekt na požadovanou teplotu, jej může doplnit elektrokotel. Díky relativně jednoduché konstrukci se na tento typ navíc nevztahuje povinnost pravidelných revizí jako na ostatní zdroje vytápění.

V elektrokotli se na rozdíl od jiných typů kotlů nic nespaluje a ani netlakuje. Jedná se tak o zařízení, které nepodléhá prakticky žádnému opotřebení, nemusí se pravidelně čistit ani seřizovat. Tomu odpovídají i náklady na servis a náhradní díly, které jsou prakticky nulové.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist