Vyplatí se stavět zahradní domek svépomoci? A co to obnáší?

Konečně přišel ten čas, kdy jste se rozhodli zrealizovat projekt, nad kterým tak dlouho přemýšlíte? Zahradní domek je snem mnoha zahrádkářů, milovníky odpočinku a přírody. Množství benefitů, které s sebou přináší, jsou důvodem jeho oblíbenosti jako zahradní stavby. Chtěli byste si svůj zahradní domek postavit sami? Co všechno to obnáší a na co byste se měli připravit?

pr-ma-cz-2_aug-1100x618.jpg Zdroj: Weblauncher

Zahradní domek, zahradní altán, chatka či přístřešek, to vše jsou velmi oblíbené zahradní stavby. Zahradní stavby jsou velmi populární. O tom, proč je tomu tak už toho bylo popsáno mnoho. Výjimkou není ani zahradní domek. Přináší nespočet výhod, zefektivňuje práci na zahradě a nabízí dokonalé místo na relax. Jak si tedy postavit ten svůj a na co všechno je třeba myslet? Přečtěte si několik tipů, které vám pomohou před samotnou stavbou ale i během ní.

Na co myslet před výstavbou zahradního domku

Před tím, než se pustíme do výstavby zahradního domku, je tu jedna důležitá věc, na kterou nesmíme zapomenout, a to stavební povolení. Na výstavbu zahradního domku stavební povolení nepotřebujete pokud zastavěná plocha nebude přesahovat 25m² a výška domečku bude menší než 5 metrů. Zahradní domek v tomto případě patří mezi drobné stavby, které stavební povolení nepotřebují. Nicméně, jednu povinnost si splnit musíte, a to ohlášení stavební činnosti na stavebním úřadě obce. Rozhodně se před výstavbou domku pořádně informujte, abyste splnili vše, co se od vás podle zákona vyžaduje.

Plánování stavby zahradního domku

Dalším krokem je rozplánování stavby domku. Vyberte místo na zahradě, ujistěte se, že budete moci domeček připojit k elektřině a vodě, rozhodněte se, jak velký domek budete stavět, kde umístěte dveře a okna a jakým směrem bude váš zahradní domek orientovaný. Pořádně si tyto věci rozplánujte, abyste se vyhnuli komplikacím během stavby.

Základem jsou základy

Na to, aby byl váš zahradní domek stabilní a nepodléhal vlhkosti a z ní vyplývajících poškození, potřebuje pořádně základy. Buď můžete plochu vybetonovat nebo využít dřevěnou platformu osazenou na zemních šroubech. Zahradní domek můžete také vybavit izolací, a to tak, že ho osadíte od země tak, aby se nedotýkal chladného podkladu, využít můžete například hranoly.

Materiály na stavbu zahradního domku

Při materiálech pro váš zahradní domek se rozhodne zaměřte na kvalitu, ne jen na výhodnou cenu. Samozřejmě, hledejte zlatou střední cestu a zkuste si zajistit kvalitní dřevo za přijatelnou cenu. Nicméně, i kdyby jste měli zainvestovat do materiálů více, než jste čekali, pamatujte, že investice do kvality se vám časem vrátí v podobě větší odolnosti, trvanlivosti a životnosti domku a menších nákladů na jeho údržbu či opravu.

Stavíme zahradní domek

Když už máte všechno rozplánováno, připravené a zabezpečený kvalitní materiál, můžete se pustit do stavby. Ta sama o sobě není náročná, avšak vyžaduje jisté zkušenosti a dovednosti. Proto, pokud si nejste stoprocentně jisti, dobrou volbou bude, když si ke stavbě pozvete na pomoc šikovného mistra. Při svépomocné stavbě zahradního domku se vám možná podaří ušetřit, avšak ne vždy se práce podaří tak, jak v různých manuálech či videonávodech. Samozřejmě, nepodceňujeme vaše dovednosti, je však dobré zvážit všechny možnosti.

Pokud jste se rozhodli postavit si svůj zahradní domek, držíme palce abyste si brzy mohli užívat benefity, které s sebou přináší.

3.9.2020 11:49 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist