Výpis z katastru nemovitostí zdarma

Online katastr nemovitostí, který je zdarma, nabízí zjednodušený výpis údajů o všech nemovitostech v České republice. Je rychlý a orientace v něm snadná.

137344-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Potřebujete-li zjistit majitele nemovitosti:

  • pozemku
  • domu
  • bytové jednotky
  • či jiného nemovitého objektu

můžete si zajít na příslušný Katastrální úřad, který zpravuje území, na němž se zájmová nemovitost nachází, nebo získat informace online na stránkách Českého úřadu katastrálního a zeměměřického.

Zjednodušený výpis, na kterém zjistíte jméno a adresu majitele, rozlohu pozemku a další základní informace můžete získat na výše uvedených stránkách ČÚKZ zdarma. Potřebujete-li například LV k dané nemovitosti, je tato služba zpoplatněna a je nutné si registrací zajistit dálkový přístup webové aplikace ČÚKZ dostupné na adrese: katastr.cuzk.cz. Druhou možností je osobní návštěva příslušného Katastrálního úřadu, jejich seznam a kontakty naleznete zde.

V obou případech jsou služby zpoplatněny, obvykle částkou 50–100 Kč.

Co je třeba znát k získání katastrálního výpisu?

Pro získání výpisu ať zdarma, nebo za poplatek je potřeba znát:

  • katastrální území nebo jeho kód
  • číslo popisné nebo parcelní číslo pozemku

Můžeme pak získat informace, resp. výpis zdarma o parcele, stavbě, jednotce, ale také určitého řízení a konečně i zobrazení katastrální mapy.

Nevýhody výpisu z Katastru z nemovitostí zdarma

Pro výpisy zdarma platí jedno důležité pravidlo: Jedná se pouze o základní data, a proto nelze tento výpis použít pro další majetková jednání na bázi koupi či prodeje, případně jiné manipulace s ní. Nejde o plnohodnotný výpis, ze kterého jsou patrné všechny závazky na danou parcelu či jiný nemovitý majetek. Můžeme zde zmínit třeba zástavy, dluhy a podobně.

Pokud se rozhodnete nemovitost prodat, ale zejména koupit, nechte si udělat výpis za poplatek. Lze ho získat na příslušném Katastrálním úřadě na počkání nebo si zřídit zpoplatněný tzv. Dálkový přístup. Pouze tak budete mít jistotu, že je nemovitost bez dalších závazků.

9.10.2013 9:22

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist