Vypínače a zásuvky – módní doplněk bytu

Zásuvky a vypínače se vyplatí pořídit najednou pro byt nebo dům z jednoduchého důvodu. Tyto nezbytné elektrikářské doplňky snadno materiálem i barvou přizpůsobíme celému interiéru tak, aby nepůsobily jako pěst na oko, ale jako opravdový bytový doplněk.

Změna interiéru jako mávnutím kouzelného proutku

Než se vydáte na nákup elektrických zásuvek, měli byste mít zmapované, v kterých místnostech a kolik spotřebičů potřebujete zapojit. Při výběru je hlavním kritériem vzhled a funkčnost, proto vybírejte zásuvky a vypínače v jednotném provedení, což je z estetického hlediska přijatelnější než když je každý typ jiný. Nejste-li právě příznivci barevných variant dejte přednost klasické bílé, sklu, imitaci dřeva nebo rustikálnímu provedení. Některé zásuvky mají výměnné  plastové či kovové rámečky, které se snadno obmění a barevně přizpůsobí celému interiéru nebo jeho části. Výhodou je, že po rekonstrukci nebo malování se nemusí kupovat celá zásuvka nová, ale stačí pouze vyměnit rámeček. Vyjde to levněji a montáž zabere jen pár minut.

Jedno cvaknutí pro celý dům

Z nabídky interiérových vypínačů a zásuvek na trhu vede Unica ve třech produktových řadách, které vyhoví i těm nejnáročnějším požadavkům domovních elektroinstalací. Dekorativní rámečky Colors a krycí rámečky Plus se vyrábějí v široké paletě elegantních barev ve dvaceti variantách. Od bílé a slonovinové až po jemné odstíny okru či trávově zelené, až po modré s nádechem křišťálově průzračné vody. První řada Unica Colors zahrnuje zásuvky, vypínače i stmívače v provedení bílých rámečků s barevnou krytkou v kontrastu nebo stejnobarevném ladění. Druhá řada Unica Top je luxusnější do vzhledu i materiálu – kombinace stříbra nebo grafitu s dřevěnými a kovovými krycími rámečky – jsou žádané do současných interiérů, kde vhodně doplní minimalistický až puritánsky čistý styl moderního zařízení. Poslední řada je na výběr nejbohatší. Kromě rozsáhlé palety rámečků, které se vymění bez zásahu do  elektrické instalace, řada Unica Allegro současně umožňuje doplnit zásuvky o takzvané inteligentní přístroje a řídící systémy. Jejich principem je sofistikované ovládání veškeré domácí techniky (datová domácí počítačová síť, osvětlení, ovládání žaluzií, vytápění nebo klimatizace) z jedné zásuvky a jediného místa. Centrální sytém inteligentního ovládání domácí techniky může být ještě dokonalejší, je-li vybaven podsvíceným programovatelným displejem, s možností měnit parametry podle okamžité potřeby, což obohacuje komfort pohodlně ovládat veškeré elektrospotřebiče v celé domácnosti jedním jediným dotykem.

Bytové doplňky: inspirativní fotogalerie

Funkčnost, originalita i styl

Kdo si potrpí na jedinečnost a neotřelé bytové doplňky je pro něho nejvhodnější volbou španělská firma Fontini, která má zastoupení i u nás. V exkluzivním sortimentu zásuvek a vypínačů jsou výrobky pro interiér i venkovní použití. Jejich typickým znakem je však originální materiál, tvar i design, kterými se „fontiniovské“ výrobky liší od běžných typů. Oválné, kruhové i obdélníkové zásuvky a vypínače jsou vyráběny z přírodního impregnovaného dřeva, keramiky a kovu. Barevnost všech prvků je v přirozených odstínech, s možností volby kombinovat různé materiály rámečků, krytky a ovládání vypínače. Dřevěné části zásuvek i vypínačů jsou vyráběny v provedení dub, buk nebo ořech, porcelán  je bílý, s designem krakelování nebo střídmým kobaltovým dekorem. Kovové mechanizmy jako jsou klíček nebo páčka na vypínači jsou ve zlaté, chromu nebo antickém bronzu. Podle typu a provedení jsou vypínače i zásuvky řazeny do ucelených řad. Například kolekce Garby má rámeček porcelánový, Garby Colonial kombinuje porcelán se dřevem a pro retrostyl je určena kolekce Venezia. Do současného moderního interiéru jsou určeny výrobky čistě geometrických a jednoduchých tvarů, označené jako F-37. Ucelenost originální kolekce otočných i páčkových vypínačů a zásuvek doplňují datové zásuvky a stmívače. Některé typy jsou vyloženě vhodné pro povrchovou instalaci.

Irena Forejtová
Foto firem Unica a Fontini

2.5.2008 12:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist