Vypěstujte si zelené velikonoční osení. Máte nejvyšší čas!

Velikonoce jsou oslavou jara, připomínkou, že vláda zimy definitivně končí. Při jejich výzdobě se neobejdeme bez zeleného osení, které pak zkrášlíme symboly Velikonoc a jara. Pro vysetí hustého zeleného trávníku z obilí je správný čas.

shutterstock_125319284-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Na venkově se vše již zelená, ale městský člověk žijící mezi betonem a asfaltem by mohl zapomenout, že jaro už stojí ve dveřích. Ať žijete kdekoliv – správná velikonoční dekorace se bez zeleného osení neobejde.

Zvolte vhodnou nádobu

Nejjednodušší bude, když výsev provedete rovnou do nádoby, kterou budete později dekorovat. Proto se nejdřív zamyslete, v jakém duchu letošní Velikonoce pojmete. Vše by mělo vzájemně ladit.

Pro klasické trávníčky se nejlépe hodí misky z přírodních materiálů. Také košíčky, které předem vyložíte pevným igelitem, můžete osít. Vyzkoušejte třeba i miniaturní květináčky, skořápky od vajíček nebo dřevěné bedýnky.

Co budete potřebovat?

K výsevu použijte tradiční pšenici. Vhodná je také řeřicha, která velmi rychle klíčí a dekorace zapíchnutá mezi drobné rostliny s lístky vypadá originálně. Pokud vyséváte na poslední chvíli a nenašli jste doma ani semínka řeřichy a pšenici jste zapomněli koupit, můžete použít čočku, která velmi brzy dokáže vytvořit pěkný hustý zelený trávníček.

Vysívat můžete na vatu, kterou musíte po celou dobu pěstování udržovat vlhkou. Použít lze i klasickou zahradní zeminu, která lépe drží vláhu a do vyšší vrstvy se vám budou dobře zapichovat dekorace.

Neplňte misku až úplně k okrajům, špatně by se vám vzrostlé osení zalévalo, voda by přetékala přes okraje nádoby.

Jak dlouho budete čekat?

Pšenici či čočku vysejte asi tři týdny před termínem Velikonoc. Rychlost růstu ovlivní pokojová teplota, vlhkost substrátu a to, jaké světlo budou mít mladé rostlinky k dispozici. Ideální je umístit nádobu na okenní parapet.

Asi tři dny potrvá, než osení vyklíčí. Pak už záleží na vás, jestli vyrostlé osení necháte volně růst nebo jej před dekorováním zastřihnete, aby se nezačalo rozpadat do stran.

Jak velikonoční osení dekorovat?

Samotné osení vypadá krásně, zvlášť jestli jste zvolili zajímavou nádobku. Jednoduchost se nosí, v minimalisticky pojatých interiérech je dokonce nutností.

Jenže s dekoracemi to vypadá vždy lépe, vždyť slavíme! Velikonočního beránka můžete do osení posadit na malém tácu. A do tlamičky mu vložte malý kousek zelené trávy, aby byla iluze pastvy dokonalá!

Malé děti určitě v osení uvítají nejrůznější zápichy se zvířátky, zajíčky anebo kuřátky atp. Pěkně v něm vyniknou i balená čokoládová vajíčka anebo želatinové figurky.

Velmi vhodnou přízdobou jsou pochopitelně velikonočně zdobená vajíčka nebo vejdumky.

Osení, které jste vyseli do skořápek nebo skleniček můžete využít k výzdobě velikonoční tabule.
Na stole lze travičku použít jako neotřelou servírovací nádobu. A na něj naaranžovat čokoládová vajíčka nebo velikonočně pojaté muffiny.

V neposlední řadě nezapomeňte, že na zeleném trávníku se nejlépe vyjímají živé květy. V tomto případě svěží cibuloviny, jako například mini narcisy, modřence, zakrslé tulipány anebo i vyšší hyacinty. K osení ale můžete přidat také fialky, macešky a ranunkulusy. Ty lze protáhnout otvorem v polovině vaječné skořápky a vytvořit jim tak jakýsi lem kolem květů, který zabrání přílišnému rozkvetení těchto bohatých květů. Báječně to uprostřed zeleně bude slušet také něžným chudobkám.

20.3.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Více o tématu: velikonocezelené osení

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist