Výměnu kuchyňské desky, dřezu a baterie zvládnete i vy. Jak na to?

Na drobné řemeslné práce v domácnosti, jako je výměna baterie či pracovní desky v kuchyni, si obvykle zveme řemeslníka. Při tom nejde o složité operace, které zvládne průměrně zručný muž. A podle našeho návodu i šikovná žena….

shutterstock_149371112-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: shutterstock.com

Jak vyměnit kuchyňskou desku

Novou pracovní desku koupíte v obchodních domech s nábytkem, v hobby marketech, kuchyňských studiích, široký výběr je na internetu. Nejlépe se doma bude instalovat deska masivní, dýhovaná nebo lamino. Instalaci kamenné desky nechte raději na odbornících.

Zakoupenou desku si nechte uříznout na požadovaný rozměr, pokud tuto službu daný obchod nenabízí, zbude to na vás.

Často se stává, že desku je potřeba přizpůsobit například šikmé stěně. V takovém případě jednoduše přenesete nepravidelný průběh stěny pomocí dřevěného kolíku a tužky na kuchyňskou desku, seříznete ji podél vyznačené linky a přisunete přesně ke zdi.

Výměna pracovní desky krok za krokem:

 1. Nejprve odstraňte původní desku, a to tak, že zespodu – obvykle uvnitř skříněk – uvolníte šrouby.
 2. Přichází čas na výřez na dřez a varnou desku. Pamatujte, že když jednou říznete, nebude cesty zpět, a proto si raději několikrát ověřte předkreslené rozměry.
 3. Řežeme přímočarou pilou. Pro správné nasazení pilového listu vyvrtejte v jednom rohu požadovaného výřezu otvor s velikostí 10 mm. Pak mírně přitlačte na přímočarou pilu a ostrým pilovým listem vyřežte potřebný otvor. Dbejte na to, aby horní okraje kuchyňské desky nepraskly.
 4. Pro vytvoření okrouhlých výřezů použijte speciální nářadí na kruhové výřezy, které patří k příslušenství přímočaré pily. Pilu potom můžete vést v požadovaném průměru jako kružítko.
 5. Pokud máte všechny potřebné výřezy hotové, ošetřete je proti vlhkosti. Naneste na řeznou plochu proužek silikonu a rozetřete ho japonskou stěrkou.
 6. Před přišroubováním pracovní desky musí být spodní skříňky přesně sesazené a sešroubované.
 7. Pak položte kuchyňskou desku a upevněte ji ke spodním skříňkám kovovými úhelníky či ještě lépe speciálními spojkami složenými z horního a dolního dílu. Dolní část spojky se připevní na spodní stranu kuchyňské desky a horní část na boční stěnu spodní skříňky. Pak oba díly na sebe nasaďte a zašroubujte. Toto spojení je možné kdykoliv opět povolit.
 8. Ukončovací listy brání zatékání vody za linku a pomáhají tak chránit korpus. Nosné a krycí profily přiřežte na přesnou délku. Na vnitřní i vnější rohy existují speciální profily. U této metody není potřeba používat šikmý řez. Nosný profil přiložte těsně ke stěně. Na upevnění vyvrtejte do kuchyňské desky otvory na šrouby (pro šrouby 3 x 20 mm použijte vrták 2 mm). Po přišroubování upevníte krycí profil a konce uzavřete tvarovanými profily.

Montáž kuchyňského dřezu

 1. V případě, že měníte jenom dřez do staré pracovní desky, dbejte na to, aby ten nový měl správné rozměry jako původní. V opačném případě je potřeba na pracovní desce upravit otvor. U nové desky otvor vyřežete pomocí přímočaré pily, jak je popsáno výše.
 2. Takto připravený dřez se celý zasadí do výřezu a svorky se zespodu přišroubují k okraji.
 3. Podle přiloženého návodu namontujte na dřez odtok. Do otvoru na vodovodní baterii zasuňte připojovací hadice a nohu baterie, nasaďte stabilizační desku a všechno dohromady napevno přišroubujte matkou. „Průběžně kontrolujte správné vyrovnání baterie, aby se při utahování nepřetočila. Na utlumení hluku při nárazu vody na spodní stranu odkapávací plochy nalepte přiložené tlumicí desky a na okraj dřezu připevněte dodané upevňovací svorky,“ radí Adéla Kadlečíková z Hornbachu.

Montáž kuchyňské baterie

 1. Při montáži kuchyňské baterie se jako první připevňují rohové ventily do stěny. Před zašroubováním je pomocí izolačního konopí a těsnicí pasty utěsníte. Existují i rohové ventily s těsnicím kroužkem, které už není potřeba dodatečně utěsňovat.
 2. Do baterie našroubujte obě dvě připojovací hadice. Dbejte přitom na správné přiřazení teplé a studené vody. Hadici zašroubujte pevně jenom rukou a potom převlečte baterii spolu s hadicemi do otvoru na kohoutek.
 3. Podle návodu se zespodu našroubují připevňovací součástky jako stabilizační deska, kovový kroužek a převlečená matice. Připojovací hadice spojte s rohovými ventily a namontujte sifon. Po montáži nezapomeňte otevřít hlavní vodovodní kohout a otevřít oba dva rohové ventily. Pusťte vodu a ohmatejte jednotlivé spoje rukou. Tak zkontrolujete, zda všechno dokonale těsní.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist