Výměna toalety? S naším návodem ji zvládne každý!

Nemůžete sehnat instalatéra na výměnu toalety, nebo žádá nehorázné peníze? A co si vyměnit toaletu sami? Vypadá to složitě, ale není! Pokud vám jde pouze o výměnu mísy, nemáte se čeho bát! S naším návodem to zvládnete!

pk_09_19_badrenovieren_titel_4c_de-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: Hornbach

Jestli budete měnit toaletní mísu za stejný typ, zvolili jste tu snadnější cestu. Stačí jen koupit stejný typ toalety a vyměnit je. V případě, že chcete mít místo stojací toalety závěsnou, čeká vás více práce a budete muset postavit předstěnu. Ani to ale nebude pro šikovného kutila problém. V každém případě je třeba nejprve demontovat starou toaletu.

Jak demontovat staré WC

Prvním krokem je uzavření rohového ventilu a vypuštění splachovací nádrže. Nejprve uvolněte a rozřežte šrouby. Pak stojícímu WC odmontujte splachovací trubici a mísu odpojte od připojovacího hrdla. Závěsné WC stačí po uvolnění šroubů pouze vytáhnout. Nezapomeňte ale na důkladné odstranění zbytků silikonu a odmaštění povrchů.

Jak na montáž stojícího WC

Stojící WC je nejběžnějším typem toalety. Montuje se na podlahu, a proto je důležité dbát na to, aby bylo veškeré šroubení a těsnění během instalace správně dotaženo. Chybné těsnění by totiž mohlo způsobit únik vody. Stojící WC zvládnete vyměnit sami za přibližně 3 hodiny.

1. Jako první je potřebné zabezpečení protihlukové izolace na podlaze. Toho dosáhnete nalepením montážní pásky na spodní hranu záchodové mísy.

2. Na zádní stranu mísy připevněte novou přípojku splachovací trubice. Splachovací trubku natřete na konci mazadlem a zasuňte ji až na doraz do spojky.

3. Následuje změření výšky splachovací trubky. Výšku měřte od podlahy až do místa napojení na splachovací nádrž. Splachovací trubku zkraťte na požadovanou délku, ale pouze do té míry, aby se dalo dobře otevírat toaletní prkénko.

4. Poté přišroubujte splachovací trubku k splachovací nádržce a WC na ni následně napojte.

5. Vyměňte připojovací hrdlo odpadové roury.

6. Záchodovou mísu dobře vycentrujte a na podlaze udělejte tužkou vnější obrys. V případě, že nové WC nezapadá do otvorů po tom předešlém, staré otvory zasádrujte a vyvrtejte nové. Do nových otvorů vložte hmoždinky a našroubujte upevňovací úhelníky.

7. WC nasaďte na upevňovací úhelníky, připojovací hrdlo nasaďte na přípoj toalety a znovu mísu vycentrujte.

8. Toaletu přišroubujte na upevňovací úhelníky.

9. Když všechno sedí, otevřete ventil splachovací nádržky a spláchněte. Zároveň zkontrolujte, jestli jsou spojení dobře utěsněná a nedochází k úniku vody.

10. Posledním krokem montáže mísy je nanesení těsnicího silikonu na místo styku s podlahou.

Jak na montáž závěsného WC

Závěsné toalety jsou elegantní a čím dál oblíbenější, a to vzhledem ke snadnějšímu čištění okolí toalety.

„Jestliže měníte stojící WC za závěsné, budete muset v první řadě vybudovat předstěnový prvek,“ upozorňuje Marcela Bínová z Hornbachu. Výhodou závěsné toalety je možnost nastavení výšky mísy podle potřeby. Tuto možnost ocení především vyšší nebo méně pohybliví lidé, kterým se bude z výše umístěné toalety lépe vstávat.

1. U nového WC změřte nejdříve zástrčnou hloubku závitových tyčí, které našroubujete do stanovené velikosti.

2. Poté změřte potřebnou délku připojovacího hrdla a splachovací trubky. Obě zkraťte na požadovanou délku a hrany obruste brusným papírem.

3. Připravené trubky teď můžete nasunout na WC.

4. Před připevněním toalety na zeď je potřebné aplikovat protihlukovou izolaci. Můžete použít protihlukovou desku (protihluková sada) nebo zoubkovanou rychlomontážní pásku.

5. Nyní lze WC nasadit na závitové tyče a přišroubovat.

6. Splachovací nádrž můžete v této fázi opět napustit.

7. Nakonec vyspárujte těsnicím silikonem prostor mezi zdí a WC.

Montáž WC prkénka

Toaletní prkénko se může mírně lišit výrobek od výrobku, a tím i jeho montáž. Nemusíte se však ničeho obávat. Samotná montáž je velice jednoduchá a zabere pouze pár minut.

Do předurčených otvorů nejdříve vložte hmoždinky, do kterých zastrčíte držáky. Na držáky upevněte WC prkénko. Když bude prkénko sedět přesně, stlačte aretaci a sedadlo opět sejměte. Držáky dobře dotáhněte a nasaďte na ně zakrývací rozety. V posledním kroku jen nasaďte toaletní prkénko a nechte jej zapadnout na držáky.

11.10.2022 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist