Výměna sporáku – možná právě ten váš na ni čeká!

Proč byste právě vy měli sporák měnit za nový? Váš starý spotřebič, přestože to tak nemusí na první pohled vypadat, možná nesplňuje všechny bezpečnostní předpisy. Za jaký sporák jej ale nejlépe měnit?

Plynových sporáků ve starším provedení existuje v českých domácnostech více než těch elektrických, navíc jsou plynové i mnohem nebezpečnější. Elektřinou se otrávit nemůžete, nenápadným únikem plynu ale ano. Právě z tohoto důvodu kontroluje u plynových sporáků jejich bezpečnost termopojistka trouby.

Nefunguje-li termopojistka, musí na řadu přijít výměna sporáku

Pokud zhasnete nebo sfouknete plamen, musí pojistka uzavřít přívod plynu, aby zabránila jeho úniku dál do místnosti a samozřejmě tak zamezila i případné otravě kuchařů či strávníků. Pro ilustraci: sporáky Mora typu 268 nebo 269 termopojistku vůbec nemají, stále se však v některých domácnostech nacházejí a možná právě vy je máte doma v kuchyni!

Starší sporáky, které pojistku sice mají, ale kvůli stáří spotřebiče ale nemusí být funkční (což může být třeba případ sporáku Mora 212), by měli majitelé vyměnit také. Funkční pojistka ale ještě nemusí být úplná výhra, plyn může unikat i z jakéhokoliv jiného místa na sporáku.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Výměna sporáku zajistí bezpečnost a ušetří energii

Často se stává, že jsou zkřížené dveře trouby. Ta potom potřebuje k pečení mnohem více energie než obvykle, protože teplo uniká spárami do kuchyně. I to jsou důvody, proč by neměla být výměna sporáku dále odkládána.

Nebojte se zavolat odborníkům z plynových servisů, kteří sporák obhlédnou a poradí, kdy a zda jej měnit za nový. Nejenže bude vaše domácnost bezpečnější, ale zároveň i ušetříte. Více o úspoře energie v článku Nevyhazujete peníze z okna? nebo na mora.cz.

Výměna sporáku – jaký pořídit teď?

Když už budete sporák měnit, zvažte, který je pro vás výhodnější. Na plynový je spousta lidí zvyklá, nicméně například pečení v plynové troubě mnohdy nebývá jednoduché, trouba totiž peče nerovnoměrně. I proto si plynový sporák pořizuje stále méně lidí, podle obchodníků je to zhruba jen 10%.

Jistým kompromisem tak může být sporák kombinovaný – s plotýnkami na plyn a troubou na elektřinu, anebo rovnou sporák elektrický. I ten má ale své nevýhody: za prvé je finančně nákladnější, a to jak jeho pořízení, tak posléze i jeho provoz, navíc plotýnky se dlouho zahřívají a potom i dlouho chladnou.

Výměna sporáku – i ten elektrický ji někdy potřebuje

Správný čas na výměnu elektrického sporáku není tak jednoznačný jako u sporáku plynového. U elektrického je třeba klást důraz na spotřebu elektřiny – starší sporáky jí spotřebovávají podstatně více než ty novější.

Kvůli opotřebovanosti spirál může trouba péct nerovnoměrně, na jedné straně víc než na druhé. Navíc dnešním trendům vládnou indukční plotýnky, které hřejí okamžitě a navíc brání popálení. I ty dokáží ušetřit energii. Pokud nejste se sporákem spokojeni a máte jej doma i několik desítek let, jednejte raději rychle.

Martina Tlachová
Foto: zedomax.com, enneagraminstitute.com, appartmenttherapy.com, thedailygreen.com, bloguez.com, wirdworm.cz, cucinatestarossa.com

14.6.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist