Vylaďte si domov prvky hygge a zima vás nezarmoutí

Z různých stran slyšíme, že stačí si to doma udělat hezké a veškeré podzimní deprese kratších dní a delších nocí budou ty tam. Co to ale znamená a jak docílit pocitu pohodlí a útulna v bytě, do kterého jste se například právě přistěhovali? Opravdu je kouzlo severského hygge zázračné a zbaví nás pomocí svíčky a haldy polštářů špatné nálady?

50262646563_82ccbbeb42_o-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Westwing.cz

Cítit se doma dobře je základem úspěchu

Příchod podzimu, nové povinnosti spojené se školním rokem nebo blížící se Vánoce a konec roku, to všechno jsou situace, které nás mohou dostat pod tlak. Moc tomu nepřidává ani sychravé počasí a brzká tma. Obzvlášť psychicky náročná je i současná opakující se koronavirová krize.

O to důležitější je, abychom se cítili v rovnováze alespoň v soukromí a dokázali se uvolnit i během náročnějšího období.

Jednou z cest, jak si vykouzlit úsměv na tváři, je zkusit způsob myšlení ve stylu dánského hygge. Je to přístup k životu, kdy se snažíte nalézt něco krásného v každém okamžiku.

Není to jen o polštářích

Možná si pod pojmem hygge představíte fotky z blogů bytových designérů, kde jsou perfektně naaranžovány polštáře, přehozy, sem tam svíčka a na stole kouřící čaj. Avšak byla by chyba zůstat jen u této mylné iluze, jelikož součástí hygge je také nastavení mysli a těla.

O obyvatelích Skandinávie se říká, že jsou nejšťastnějšími lidmi na světě, možná to je právě tím, jak o životě kolem sebe přemýšlí. Často se obracejí do přírody, kde se člověk nadýchá čerstvého vzduchu, odpočine si a načerpá sílu do dalšího dne. Je to také o tom být vděčný za věci, které máme a vážit si přátel a rodiny kolem sebe.

Pohoda a útulno

Český ekvivalent pro dánské hygge je právě pohoda a útulno. Abychom pozitivně smýšleli i za nepříznivých podzimních dní, je dobré cítit se u sebe doma jako v bavlnce. Prvním krokem by měl být úklid, kdy veškeré zbytečnosti odnesete do sběru nebo roztřídíte na své místo. Potom už je na řadě zdobení, při něm ale můžete stále myslet prakticky.

Inspirujte se opět v severských zemích a pro podlahovou krytinu zvažte hřejivý a na dotek příjemný koberec. „Pro zimní pohodu vyberte koberce s vyšším vlasem, nejlépe shaggy. Tento chundelatý společník na dlouhé zimní večery se pro svůj poutavý design skvěle hodí do každého obývacího pokoje nebo třeba ložnice,“ doporučuje Marek Černý z internetového obchodu Mujkoberec.

Když už máte nohy v teple, na pohovky a křesla naaranžujte teplé plédy, abyste je měli po ruce, až vám bude chladno.

Přísadami dánského receptu na štěstí je mimo jiné pohodlí, potěšení smyslů a příjemná atmosféra. V tom vám pomůže třeba originální nádobí přímo z Dánska.

Udělejte světlo

Venku je pošmourno, uvnitř příjemné teplo – a také světlo. I to je jednou ze zásad hygge interiéru. Dánové o tom vědí své. Od října do března je v severské zemi venkovní svět na světlo skromný, a tak nezbývá než zapálit svíčky a lucerničky nebo zažehnout lampičku.

Pak už si stačí jen uvařit čaj nebo šálek kávy, vzít si oblíbenou knížku a nechat mysl odpočívat.

5.11.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist