Vyladěné vypínače a zásuvky

Vypínače a zásuvky – něco tak samozřejmého většinu z nás, pokud zrovna nestavíme dům a nemusíme je kupovat, nechává absolutně chladnými. Jen málokdo si vyladí domov tak, že do něj zakomponuje i vypínače a zásuvky a to je možná škoda.

Porozhlédněte se po bytě – máte ještě úplně původní vypínače? Měníte vždy jen ty, které už dosloužily? Pak je nejvyšší čas na změnu. A ta by měla být docela jistě radikální.
Než se pustíte do výměny jednotlivých vypínačů a zásuvek, investujte čas i peníze a pozvěte si odborníka, který vám zkontroluje, zda je vaše elektroinstalace v pořádku i jestli máte dobře zapojené právě zásuvky. Také projděte byt a všude, kde máte rozdvojky nebo prodlužováky nechejte dodělat rozvody a zásuvky, protože jak jistě sami víte, v domácnosti není zásuvek nikdy dostatečné množství.

Pak už můžete vyrazit do obchodu a klidně celé dny vybírat zásuvky i vypínače z nepřeberného množství typů, tvarů i barev, který náš trh nabízí. Snažte se vybrat takovou barvu, aby buď ladila s jednotlivými kousky nábytku, nebo se schovala ve stejném odstínu výmalby pokoje. Do koupelny docela jistě investujte do proudových chráničů v zásuvkách, které jsou opatřeny speciálním krytem zabraňujícím proniknutí vody. Ochráníte tak svoje zdraví a ani nemusíte sahat hluboko do peněženky. Tento typ zásuvek koupíte od zhruba 250 korun v každé prodejně elektro. Ač se vám to možná zdá nemožné, i mezi zásuvkami najdete pořádné vychytávky. Pořídit si můžete zásuvky, které lze v případě odjezdu na delší čas vypnout a tím tak nejen šetřit energii, ale také chránit své spotřebiče. Další zásuvky zase můžete ovládat dálkově a to hned několik najednou. Pomocí dálkového ovládače jednoduše zapnete nebo vypnete třeba světla jediným stisknutím knoflíku, případně si nastavíte čas, kdy chcete, aby byla zásuvka automaticky vypnuta, což ocení třeba majitelé terárií a akvárií. Mimochodem, věděli jste, že můžete mít i Dům na dálkové ovládání?

Když už se pustíte do výměny zásuvek, nezapomeňte ani na vypínače. Vybírat můžete mezi tradičním jedno a dvou pólovým, schodišťovým, který lze ovládat ze dvou stran místnosti či schodiště, nebo tlačítkovým, který ale doma příliš nevyužijete, snad jen na odtah digestoře nebo ventilace. Pro navození poklidné nebo intimní atmosféry investujte do stmívacího vypínače, díky němuž si navodíte intenzitu osvětlení přesně takovou jakou budete chtít.

Pořídit si můžete vypínače oválné, kulaté, hranaté, zapuštěné nebo v retro provedení. Ani barevné sladění s místností nebude žádný problém. K dostání jsou totiž vypínače v nejrůznějších barvách i povrchových úpravách. Pořídit si tak klidně můžete oranžový, červený, modrý i černý, nebo s nádechem perleti, či celý zlatý. Do selských interiérů se budou hodit dřevěné, do technicistních zase metalické. A pro děti do pokoje zase můžete vybrat divokou krásu tropického pralesa nebo oblíbené filmové postavy, kluci ocení design fotbalu, dívky zase vypínače s princeznami.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv, vždy vybírejte pouze u certifikovaných prodejců, jen tak budete mít jistotu kvality a bezpečnosti. Do dětských pokojů vždy nainstalujte ochranné kryty nebo investujte do bezpečnostních zásuvek, které jsou vybaveny speciální krytkou.

Petra Martišková
Foto: gizmodo.com, switchdistribution.blogspot.com, retrotouch.co.uk, airlase.com, designinthewoods.blogspot.com, literaturesoft.com, notonthehighstreet.com, aliexpress.com, hometone.com

1.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist