Vyhněte se frontám v posledních dnech roku, uzavřete stavební spoření už nyní

Chcete-li získat státní podporu u nové smlouvy o stavebním spoření ještě za tento rok, nenechávejte všechno na poslední dny v roce. Mohlo by se snadno stát, že nestihnete včas dopravit peníze na svůj účet, což by znamenalo ztrátu až tři tisíce korun.

118437-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Základní podmínkou pro zisk státní podpory je, aby peníze (vklad) byly ještě v tomto roce připsány na účet. To znamená bezhotovostní převod, hotovostní vklad či poslání poštovní složenkou provést v dostatečném předstihu. Lidé, kteří ještě nemají ani založené stavební spoření, by měli o uzavření smlouvy uvažovat již nyní. Ušetří si tím stress ke konci roku a starost, zda peníze doputují na konto včas.

Kdy poslat peníze na spoření

Měsíc prosinec je každoročně obdobím, kdy stavební spořitelny zažívají žně. Přestože se klientům neustále doporučuje nové smlouvy uzavírat průběžně v průběhu celého roku, stále mnoho lidí všechny věci kolem stavebního spoření nechává až na poslední dny v roce. A to se může vymstít.

Je třeba pamatovat na to, že v posledním týdnu v roce jsou pouze tři pracovní dny. Pondělí a úterý (25. a 26. 12.) jsou vánoční svátky, pracovní den je pouze středa, čtvrtek a pátek. Silvestr je v neděli. Pokud chce mít střadatel jistotu, že peníze dosednou na účet u stavební spořitelny ještě v tomto roce, měl by zadat platební příkaz nejpozději ve středu 27. prosince. To ovšem platí pouze při využití přímého bankovnictví (například internetbankingu) nebo v rámci osobní návštěvě pobočky. Pokud klient plánuje poslat peníze na účet stavební spořitelny pomocí poštovní složenky, je nutné tak učinit ještě před Vánocemi.

Co obnáší sepsání smlouvy

Uzavření smlouvy o stavebním spoření by nemělo zabrat více než půl hodiny – respektive pouze sepsání smlouvy. Jestliže ale tuto proceduru nechají lidé na poslední dny v roce, mohou se na poradenských místech setkat s nepříjemným návalem dalších klientů. Původní půlhodina se pak může protáhnout na několik hodin nezbytného čekání.

S podepsáním smlouvy o stavebním spoření získají klienti zároveň i číslo svého účtu, kam mohou okamžitě posílat peníze. V případě, když bude ale stavební spoření založeno ve čtvrtek 28. nebo pátek 29. prosince, na bezhotovostní poslání peněz již není dostatek času (tak, aby peníze dosedly na konto ještě letos). Pro splnění této podmínky je nutné mít potřebný obnos v hotovosti. Pokud je na pobočce stavební spořitelny pokladna, je pak nejjednodušší vklad realizovat právě tam. V opačném případě mohou mít lidé problém.

Čím dříve, tím lépe

Jednoduchá rada – stále je dostatek času na to, aby veškeré záležitosti kolem stavebního spoření lidé vyřídili v klidu a bez potíží. Předpokladem je smlouvu založit ještě před Vánocemi. Stejné doporučení platí také pro poslání peněz. Aby klient získal plnou státní podporu za tento rok, musí ke konci roku činit zůstatek (objem letos poslaných peněz) na účtu stavebního spoření alespoň dvacet tisíc korun. U nově uzavřených smluv musejí klienti počítat s tím, že z prvních poslaných peněz si spořitelna okamžitě strhne vstupní poplatek (obvykle jedno procento z cílové částky). Klienti proto musejí první vklad navýšit ještě o tuto položku, jinak státní podporu v maximální výši nezískají.

Radek Šalanda
Foto Radek Šalanda
4.12.2006 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist