Vydlážděte si terasu přírodním kamenem. Poradíme vám, jak na to

Chcete-li terasu přirozeně začlenit do zahrady, slaďte ji s materiály používanými na zahradě a stylem domu. Přírodní kámen se hodí do moderního i venkovského stylu. Naštěstí pokládka terasy z kamene není vůbec náročná, ale určitá pravidla vyžaduje. Jaká to jsou?

shutterstock_2063573729-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: shutterstock.com

Terasa z přírodního kamene má mnoho výhod, mezi nejzajímavější určitě patří bezúdržbovost a dlouhá životnost. Pro svoji robustnost se hodí zejména pro rozsáhlejší terasy, chodníky i do okolí bazénu. Přírodní kámen je navíc vysoce odolný proti mechanickému opotřebení i mrazu a je bezpečný pro chůzi za mokra. Přírodní materiál je ideální do zahrady, protože celý prostor opticky sjednotí.

Terasu může skládat z pravidelných řezaných desek, nebo pokud toužíte po větší přirozenosti, zvolte polygonální – nepravidelnou dlažbu z přírodního kamene. K nejčastěji používaným patří křemenec, pískovec, vápenec či žula. Vybírat můžete i z mnoha povrchových úprav, nabízejí se leštěné, broušené, tryskané, pemrlované, opalované, kartáčované či „antique“ verze.

Jak velkou terasu potřebujete?

Nejprve najdeme pro terasu vhodné místo. Měla by být poblíž domu, ideálně kuchyně, aby se vám cesta s jídlem a nádobím zbytečně neprodlužovala. Abyste se v horkých dnech neupekli, neměla by být situovaná přímo na jih, ideální poloha je jihovýchod nebo jihozápad. Umístíte-li ji na jih, zajistěte důkladné stínění ať markýzou, střechou nebo pomocí popínavek či stromů. Možností je spousta.

TIP REDAKCE: Jestli plánujete terasu využívat i ke grilování, umístěte poblíž bylinkový záhon, kromě toho, že vám jeho vůně zpříjemní lenošení, při grilování to nebude pro koření daleko.

Pak je důležité myslet na optimální velikost. Prostor opticky zvětšíte, pokud terasa nebude od zbytku zahrady oddělena, proto ji zakomponujte do celkové zahradní architektury.

„Zahradní terasa by měla mít takové rozměry, aby se na ni pohodlně vešel jídelní stůl s posezením, gril i slunečník. Například pokud je k užívání pro šest osob, počítejte s rozlohou cca 25 m2, tedy rozměry 4,5 m x 5,5 m. Chcete-li mít na terase ještě lehátko, dekoraci a rostliny, počítejte s několika m2 navíc,“ doporučuje Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Na pokládku terasy je potřeba dostatečné množství polygonální dlažby z kamene. Dobré je naplánovat o 10 % materiálu víc, aby bylo možné jednotlivé kusy podle potřeby nařezat. Dále je nezbytná malta na přírodní kámen, cementová směs (cement, písek, pojivo), spárovací malta na dlažbu, silikon na přírodní kámen a běžné nářadí.

Sestavujeme puzzle

Podle druhu, tvaru a velikosti kamenů lze položit nejrůznější vzory. „Pro přírodní kameny s polygonálními tvary platí jiná pravidla než pro pokládku dlažebních kostek. Libovolné obrazce kamenů tak mohou být výzvou i pro zkušené pokladače. Jako pomůcka může sloužit sestavení terasy na zkoušku. Obraz se vyfotografuje a jednotlivé kusy se označí, což se pak dá použít jako vzor při pokládce naostro,“ říká Daniel Brychta z Hornbachu.

Některé kamenné desky je potřeba tvarově upravit, k čemuž slouží zednické kladivo nebo bruska s kotoučem vhodným na kámen. „Ideální pro řezání kamene nebo dlaždic jsou například úhlové brusky J. C. Schwarz, které jsou exkluzivně k dostání v Hornbachu. Nejprve kamennou desku nařízněte na zadní straně a následně ji otočte. Řezejte podél vyznačení, dokud se deska hladce nerozdělí. Po oddělení kusy desky omyjte čistou vodou, jelikož brusný prach může na povrchu vytvářet skvrny,“ radí odborník z Hornbachu.

Pokládka kamenné terasy krok za krokem

  1. Terasy by měly mít malý skon, zhruba 2–3 % od domu, aby odváděly vodu.
  2. Kamenné desky se kladou na betonový základ, který se pro zlepšení přilnavosti důkladně očistí. I z desek je potřeba odstranit veškeré části uvolněného materiálu pomocí kartáče a vody.
  3. Následně se na kamennou desku nanese cementová směs připravená z cementu, písku a pojiva.
  4. Pokládka přírodního kamene se provádí technikou mokré na mokré pomocí malty, která se nanáší ve vrstvě o tloušťce 4 cm.
  5. Je dobré si celý prostor rozdělit na jednotlivé úseky a pracovat postupně. Naneste maltu pouze na tak velkou plochu, kterou zvládnete obložit během několika minut. Nestane se vám tak, že by malta ztvrdla a nebylo by možné do ní desky zasadit.
  6. Do čerstvé malty se zasadí jednotlivé kusy kamene a lehce se vklepou pomocí gumové palice. Obraz pokládky bude nejhezčí, pokud se vedle sebe pokládají velké a malé desky a uspořádají se rovnými okraji směrem do strany. Šířka spáry by měla být jednotná.
  7. Pomocí vodováhy kontrolujte kontrolovat rovnost a sklon povrchu.
  8. Během pokládky je potřeba přebytečnou maltu ze spár před vytvrdnutím seškrábat pomocí spárovací lžíce – do hloubky alespoň 2 cm.
  9. Vyspárování terasy lze provést, až je malta zcela ztvrdlá. Přímo do spár se nanáší spárovací malta, která by měla mít tuhou konzistenci.
  10. Na závěr se na krajích dlažby u stěn domu provede trvale elastické vyspárování silikonem na přírodní kámen.
31.3.2022 5:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist