Vychutnejte si své „hygge“ aneb Útulně po dánsku

Scházíte se rádi s přáteli? Těšíte se na rodinné oslavy? Relaxujete se šampaňským ve vířivce nebo v pohodlném křesle u pěkného filmu s krabicí sušenek? Užíváte si života u rodinného krbu? Všechny tyhle činnosti označují Dánové slovíčkem „hygge“.

Vypadá to, že Dánové jsou přímo předurčeni k šíření pohody, přátelské atmosféry a dobré nálady. To všechno by však nikdy nemohlo být tak dokonalé, jak to v Dánsku ve skutečnosti je, kdyby vhodné kulisy netvořil skvělý interiér. A protože „hygge“ můžeme také přeložit jako „útulné“, základní předpoklad je předem daný – zařiďte si byt podle svého vkusu, držte se jednoho stylu či různé styly kombinujte nebo se na ně vůbec neohlížejte. Důležité však je, aby ve finále bylo vše „útulné“. A takové umění oceníte možná právě teď, kdy už zima pomalu klepe na dveře.

Čím byste měli začít?

Asi nikoho nepřekvapí, že inspiraci je vhodné hledat ve skandinávském stylu. Obklopte se vlněnými přikrývkami a kožešinami, klidně je navrstvěte na podlahu nebo pohovku, abyste se kdykoli za chladnějších večerů do nich mohli zachumlat. Nezapomeňte také na polštáře různých velikostí a tvarů. Ideální jsou opět měkké hřejivé materiály a tzv. norské vzory.

A protože nejen v Dánsku, ale i u nás bude nedostatek denního světla, je důležité si ho vynahradit tím „umělým“. Zapomeňte však na lustr. Raději rozsviťte stolní nebo stojací lampy v různých koutech svého bytu. Ještě intimnější atmosféry dosáhnete pomocí různých aromatických lamp a svíček. Pokud si potrpíte na uvolněnou atmosféru, kterou mimochodem Dánové milují, zavěste na okna blikající světelné girlandy nebo alespoň dejte na stůl svíticí věnec.

Postrádáte ještě nějaký detail a zdá se vám, že ovzduší u vás doma není pořád ještě dostatečně „hřejivé“? Zapalte oheň v kamnech nebo v krbu. A nezoufejte, pokud nežijete v takovém bytě či domě, kde si to můžete dovolit. Vždycky si můžete pořídit alespoň bio krb, k jehož instalaci nepotřebujete žádný komín a jako „palivo“ postačí jen biolíh.

Než pozvete své přátele

Dánové mají rádi společnost, chtějí se bavit a užívat života. Můžete si z nich vzít příklad, pozvat pár přátel a dobrou náladou udělat čáru přes rozpočet podzimním depresím. Samozřejmě by na vašem stole nemělo chybět dobré jídlo. V Dánsku se to často řeší vařením v jednom hrnci. Výhodou je, že hostitel nemusí neustále odbíhat do kuchyně obracet maso apod. Podávají se jídla chutná, ale lehká. Rozhodně nesmíte zapomenout ani kvalitní víno. A styl „hygge“ bude úplně dokonalý.

12.7.2017 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist