Výbuch je připravil o dům. Do nového se stěhovali za půl roku

Manželé, kterým už děti odrostly, uvažovali o rekonstrukci staršího domu, ale zasáhl osud a výbuch v sousedství je připravil o střechu nad hlavou. Za půl roku se už zabydlovali v novém domě, postaveném na základech starého. Pojďte na návštěvu.

rd-mostkovice©jirihlousekphoto-2815-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Jiří Hloušek Foto

Stavař v rodině je požehnání

Je až neuvěřitelné, jak rychle se manželům podařilo postavit nový dům, a to včetně pořízení projektu a potřebných razítek. Mají velké štěstí, že jejich zeť, stavitel David Musil, je stavař a zajistil komunikaci s projekční kanceláří Progessproject a architektkou Ing. arch. Vendulou Cimala.

Znal zvyky i potřeby investorů a aktivně se podílel na návrhu. Manželé byli nadšeni, což dokazuje fakt, že se stavělo hned podle prvního návrhu. „Nebyli jsme vystavení žádnému složitému rozhodování, vybírání typu domu či stavebních materiálů a technologií. David Musil nás a náš způsob života velmi dobře zná, byl tak schopen zásadní věci rozhodovat za nás a my jsme neměli důvod návrhy nijak rozporovat,“ říká investorka.

Dům pro dva

Představa o ideálním bydlení pro dva s možností přespání dospělých dětí, hodně velký společný prostor, vlastní pokoj pro každého, bezbariérovost – to byly zásadní požadavky.

V dispozici je důraz kladen na hlavní pobytovou místnost tak, aby byla její plocha v rámci domu co možná největší. Vstup do domu je přes zádveří, ze kterého je přímo přístupná technická místnost. Na zádveří navazuje chodba, z níž se vchází do ostatních místností v domě. Po pravé straně se nachází samostatná toaleta, koupelna a šatna, která ale může sloužit i jako pokoj pro hosty. Po levé straně je pak ložnice manželů a vstup do obytného prostoru s kuchyňským koutem. Na konci chodby je situován poslední pokoj.

Okna jsou směřována na jih, východ a západ, tedy do zahrady. Ze severu k domu přiléhá rušná komunikace a tam žádná okna nejsou. Právě úzké sepjetí se zahradou si investorka pochvaluje: „David věděl, jak ráda pobývám na zahradě. V předchozím domě jsme měli výhled na zahradu omezený, okna z kuchyně v patře vedla do ulice, směrem, odkud přišel výbuch. V novém domě je tato strana téměř celá uzavřená a v podstatě ze všech oken hledíme do zahrady.“

Věrni tradici

Konstrukci jednopodlažní stavby tvoří základy a základová deska původního objektu. Střecha je valbová s dřevěnou nosnou konstrukcí. Stavba je vyzděná z keramických bloků HELUZ FAMILY, protože nabízí nejlepší tepelněizolační vlastnosti na trhu v porovnání s ostatními materiály.

„Život v současném domě je v porovnání s předešlým lepší v mnoha ohledech. Ve starém domě v zimě zdmi prostupoval chlad, v novém domě je v zimě i v létě příjemné klima. Dříve jsme také nepřetržitě slyšeli zvuky z blízké silnice a křižovatky, dnes k nám i při otevřených oknech doléhají nejvýš jakoby z dálky,“ říká investorka, které je bydlení v cihlovém domě blízké i proto, že její tatínek pracoval v cihelnách.

Jednoduše a moderně

Objekt je omítnutý bílou omítkou. Pro podpoření architektonického výrazu jsou použity okenní rámy v barvě antracit, jak v exteriéru, tak i v interiéru, a betonové střešní tašky Tegalit v černé barvě.

Venkovní garáž a oplocení je provedeno z opalovaného dřeva, které je rovněž nezanedbatelným prvkem dotvářejícím architekturu domu.

„Pořád zbývá dokončit určité detaily, zejména v zahradě, kde nicméně máme to nejhorší za sebou – byla hodně poškozená jak výbuchem, tak demolicí starého domu i stavbou nového. Už loni jsme založili nový trávník, obnovili záhony, hotová je i nová pergola, takže zbývají opravdu jen drobnosti,“ líčí paní Skřivánková. Komfortní bydlení v novém domě si s manželem pochvalují.

„Máme moderní dům, energeticky nenáročný, bez větších nároků na údržbu, bezbariérový. Nejvíc si užíváme pohodlí, vstup na zahradu a výhled. Jsme za to strašně šťastní,“ říká paní Skřivánková a dodává, že je nejvyšší čas hodit všechno špatné za hlavu a s novým domem začít i novou etapu života.

RODINNÝ DŮM MOSTKOVICE

 • Projekt: Ing. arch. Vendula Cimala, Progessproject s. r. o.
 • Výměra pozemku: 299 m2
 • Realizace: 2019
  Zastavěná plocha: 118 m2
 • Nosné zdivo: HELUZ FAMILY 50
 • Fasádní obklad: opalované dřevo inspirované japonskou technikou Shou Sugi Ban
 • Okna a dveře: kompozitová
 • Střecha: betonová střešní taška Bramac Tegalit
 • Garážová vrata: sekční
 • Vytápění: kondenzační plynový kotel, podlahové vytápění ve všech místnostech, v koupelně elektrický otopný žebřík
 • Ohřev teplé vody: plynový kotel v kombinaci s fotovoltaickými panely
22.10.2020 4:21 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist