Jak vybrat závěsné svítidlo?

Existuje jen málo rozhodnutí, která jsou pro celkový dojem z prostoru tak zásadní, jako vybrat závěsné svítidlo. Působí svým designem i intenzitou světla. Kritérií, na která se zaměřit, je vícero. Proto je důležité znát rozměr místnosti, účel závěsné lampy nebo její preferovaný materiál. Na všechny důležité aspekty se postupně zaměříme.

under-the-bell-muuto-1-1100x618.jpg Zdroj: DesignVille.cz

Jak vybrat svítidlo podle místnosti

Obecně platí určité zásady svítivosti pro každou místnost. Závěsná svítidla se nejčastěji používají v jídelních prostorách, obývacích pokojích, ložnicích nebo otevřených plochách pojících některé ze zmíněných funkcí. Od těch se odvíjí také požadavky na svítivost závěsné lampy. Zatímco obývacímu pokoji bude svědčit tlumené osvětlení, nad jídelním stolem, který mnohdy slouží i k pracovním účelům, se vyplatí zvolit silnější zdroj světla nebo sáhnout po svítidlu se stmívačem.

Jak zjistím správnou intenzitu osvětlení pro daný prostor

Doporučená intenzita svítidla do jídelny se pohybuje kolem 200 lx, závěsná stropní svítidla pro práci s textem by měly vyzařovat 500 lx. Intenzita svícení se udává v luxech (lx), z této hodnoty se dá vypočítat správný světelný tok pro velikost místnosti, který se udává v lumenech (lm). Výsledek zjistíte vynásobením metrů čtverečních místnosti s číslovkou doporučené intenzity osvětlení prostoru.

Tu poté můžete rozpočítat mezi počet svítidel, která do prostoru plánujete umístit. Je také dobré v případě vyšších stropů pamatovat na skutečnost, že se vzdáleností od svítidla intenzita svícení samozřejmě slábne. Pro bodová světla se doporučuje svítivost 400 lm, pro lustry a hlavní osvětlení místnosti poté dvojnásobek, tedy hodnota okolo 800 lm.

Výběr závěsného svítidla podle designu

Pokud bude svítidel v daném prostoru více, je důležité zaměřit se také na jejich design. Obzvlášť ve větších prostorách se doporučuje nespoléhat pouze na jeden centrální světelný zdroj. Pravidlo, že by měla být všechna světla stejná, už je trošku přežité, rozhodně by spolu ale mohla komunikovat a sdílet dominantní prvky.

Dále je jen na vašich preferencích, zdali se závěsné svítidlo například v obývacím pokoji stane dominantou či spíše splyne s prostorem. V prvním případě vás možná nadchne kolekce Multi-lite od Gubi nebo závěsná svítidla Soap od Bomma. Pro splynutí doporučujeme volit například příjemně tlumená svítidla s papírovými či tkanými stínidly, jako nabízí ikonická kolekce Nelson Bubble od HAY nebo nečekaně elegantní Tense od New Works.

Podle speciálních požadavků

Samostatnou kategorií jsou svítidla, jejichž výběr se musí podřídit specifické situaci. Zástupcem zmíněné kategorie může být svítidlo do dětského pokoje, kde se odehrávají různé příběhy a prostor neustále žije.

Vyloženě příhodnou volbou by mohla být závěsná svítidla značky Muuto s názvem Unfold. Jsou vyrobená z odolné pryže, takže si zachovávají designové kvality, ale budou zároveň houževnatým zdrojem světla odolávajícím nenadálým úskalím dětských hrátek.

Obecně je dobré mít preferovanou jednu dominantní kategorii, která bude udávat výběr svítidla. Nápomocné jsou taky filtry přítomné například na webu DesignVille v sekci závěsná svítidla, které dovolí vyfiltrovat konkrétní barvu nebo materiál.

5.2.2022 1:14 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist