Jak vybrat podlahu, která nejlépe odolá řádění zvířecích mazlíčků

S výběrem materiálu u podlahy souvisí i zátěž, jaké bude vystavena. Máte-li psa nebo kočku, čekají podlahovou krytinu náročné zatěžkávací zkoušky, ze kterých ne každý materiál vyjde se ctí.

shutterstock_1309753792-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: shutterstock.com

Psí drápky dávají podlahám hodně zabrat, a to si ji ani nemusí plést se záhonem, kde je třeba vyrýt všechny kytky. Je-li ve vaší domácnosti přítomnost zvířat samozřejmostí, zaměřte se na zátěžové materiály, které jsou sice dražší, ale vydrží i velký provoz a mají větší šanci odolat i tvrdým drápům velkého psa či ostrým drápkům protahující se kočky.

Když do domácnosti přijde štěňátko, a to dřív nebo později pejskaře čeká, musí počítat i s tím, že zpočátku zůstane na podlaze tu a tam nějaká loužička. Z toho důvodu by měla být podlahová krytina také voděodolná. Moč je navíc poměrně agresivní a může na některých površích zanechat skvrny.

Bez újmy odolá zvířecímu řádění snad jen keramická dlažba, ale ta je v našich podmínkách vhodná jen na podlahové topení.

U dřeva záleží na povrchové úpravě

„Když vezmu dřevěnou podlahu, tak do laku pes udělá drobné škrábance – ty zůstanou jen v laku, neproniknou do dřeva jako takového, ale budou vidět, zejména proti světlu. V olejované dřevěné podlaze pes také udělá škrábance – v tomto případě zasáhnou přímo do dřeva, ale na druhou stranu zase nejsou tak vidět, a když se podlaha znovu naolejuje, tak se škrábance, pokud nejsou extrémní, zatáhnou a nebudou tolik vidět. Takže v rámci dřeva bych se přikláněl spíše k olejované povrchové úpravě,“ říká Milan Mrkáček z KPP.

Vinyl nebo laminát?

Podlahy SPC (Stone Polymer Composit) nebo také rigidy se řadí k velmi tvrdým a odolným. Jde vlastně o vinyl nové generace, který kombinuje vápenec a stabilizátory a vytváří tak extrémně odolné jádro. Výhodou je i 100% voděodolnost, takže vycintaná voda z misky či loužičky jí neublíží.

I lamináty vydrží hodně, ale výrobci zdůrazňují, že je to odolnost pro klasický pohyb na krytině. Takže laminát je hodně odolný, ale pokud se pes bude třeba dlouhodobě na jednom místě snažit vyhrabat díru a bude urputný, tak i laminátovou podlahu může poškrábat. Proti vlhkosti bývají moderní laminátové podlahy opatřeny voděodolnou úpravou, takže jsou vhodné i do kuchyní nebo koupelen.

„Běžným voděodolným vinylům z pohledu vlhkosti poškození nehrozí, ale zase jsou měkčí, takže je větší riziko poškrabání. Ale hlavně mám zkušenost, že pokud zůstane loužička na vinylu delší čas, tak svou agresivitou může vykreslit flek, který už na krytině zůstane,“ pokračuje odborník na podlahové krytiny Milan Mrkáček.

Snadná údržba je standardem

Ať už zvolíte jakoukoliv podlahu, máte-li doma zvíře, buďte si jisti, že vás čeká neustálé vytírání a vysávání chlupů. Moderní povrchové úpravy v tomto poskytují dobrou službu, protože jsou vesměs velmi dobře udržovatelné. Z tohoto pohledu tedy nemůžete udělat chybu.

Vybrali jste si? Teď ještě, aby se nová podlaha líbila i vašemu chlupáčovi. 😊

 

23.4.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist