Jak vybrat kvalitní dřevěnou podlahu

Dřevěná podlaha je interiérová klasika už proto, že opravdu výborně vypadá. Navíc se dnes mezi moderními dřevěnými krytinami naskýtá výběr z neuvěřitelného počtu dřev, vzorů i barev a prakticky každému vkusu tak lze vyhovět. Druhá klíčová vlastnost je trvanlivost, dřevo si kupujeme navždy. Na výběru správné podlahy si tedy musíme dát záležet.

titulka-1100x618.jpg Zdroj: Radek Malý

Vlastnosti dřevěných podlah

Dřevo je přírodní materiál s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi. Díky nim je povrch podlahy příjemný na dotek, vlahý v zimě i v létě. Chůze po dřevěné podlaze nezpůsobuje nohám únavu, protože podlaha se přirozeně poddává. To je ostatně také důvod, proč je tento materiál nenahraditelný na podlahách tělocvičen.

Zároveň je ale dřevo materiál přirozeně nasákavý. Má schopnost absorbovat vlhkost i ze vzduchu a v souvislosti s tím měnit objem. Důsledkem častých a nerovnoměrných změn objemu je pak kroucení a praskání, jak to známe ze starých domů, které mají na podlaze prostá prkna. Staré prkenné podlahy časem vrzají a na exponovaných místech se odírají.

Moderní dřevěné podlahy

Chcete-li podlahu, která

a) bude mít všechny dobré užitné a estetické vlastnosti dřeva

b) a přitom budou eliminovány přirozené nedokonalosti tohoto přírodního materiálu,

sáhněte po moderních typech třívrstvých dřevěných podlah.

Jde o podlahové díly vyrobené ze tří tenkých vrstev slepených k sobě kolmo na letokruhy. V důsledku toho se tendendence ke změně tvaru kompenzují, podlaha je stabilní a pevná. Na rovném a suchém podkladu se podlahy ani časem nepohnou a tlumí kročejový hluk, což dále podpoříte podlahovou podložkou.

Kromě velkých podlahových dílů, jejichž předností je snadná a rychlá montáž, jsou k mání i parkety, které lze skládat do tradičních vzorů.

Velkým plusem moderních dřevěných podlah je možnost instalace podlahového vytápění!

Lakovaná nebo olejovaná?

Podlahy se kromě vzhledu liší také tvrdostí nášlapné vrstvy. Ta je daná použitým druhem dřeva a povrchovou úpravou.

Lakované podlahy

Povrchová úprava je vícevrstvý akrylátový nátěr a tyto UV tvrzené laky jsou velmi odolné. Dubové lakované podlahy obstojí i ve velmi namáhaných prostorách: vstupních salonech, recepcích i obývacích pokojích. Dále ještě můžete volit mezi lesklým a matným lakem.

Olejované podlahy

V posledních letech jsou však v módě podlahy povrchově ošetřené olejem. Jsou sametově lesklé a uživatel má kontakt přímo s přírodním materiálem, nikoli vrstvou laku. Povrch může být kartáčovaný, tím se dosáhne plasticity letokruhů a vystoupí přirozená struktura dřeva. Olejované podlahy jsou velmi příjemné, i když jsou nepatrně náročnější na údržbu. Vrstva oleje se musí čas od času (přibližně dvakrát ročně) obnovit.

Světlá nebo tmavá?

Při výběru konkrétního designu vás může zaskočit šíře nabídky. Všechny barvy i typy jsou pěkné a těžko si představit, jak bude krytina vypadat na místě určení. V takových případech je nejlepší, když vám prodejce zapůjčí vzorky domů a vy si je prohlédnete na místě v patřičném světle.

Nějakou první selekci však je nutné přece jen udělat:

  • Světlé podlahy vytvářejí lehký a vzdušný dojem, jsou snadno kombinovatelné s jakýmkoli zařízením a barvami bytového textilu. Do malých nebo špatně osvětlených místností jsou prakticky jedinou volbou, protože dobře odrážejí světlo a místnost opticky zvětšují.
  • Tmavé podlahy mohou v malých místnostech vyvolávat stísněný dojem, jinak však působí seriózně a podporují dojem stabilního, důvěryhodného prostředí. Potřebují dostatek světla, poutají pozornost a jsou velmi nápadné, proto je potřeba důkladněji promýšlet další vybavení místnosti.
15.6.2020 11:09 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist