Vybírejte takovou baterii, která se hodí k umyvadlu

Většinou to tak asi bývá, že si člověk koupí umyvadlo a teprve potom přemýšlí, jaká by se k němu hodila baterie. Ovšem během stavby domu nebo před plánovanou rekonstrukcí koupelny můžete propadnout kouzlu slev a neuváženě si pořídit baterii, která se pak k vašemu vysněnému umyvadlu vůbec hodit nebude.

01_the-new-classic_01-1100x618.jpg Celá galerie 30 Zdroj: Laufen

Jak velkou?

Velikost umyvadlové baterie by měla být v rozumném poměru k samotnému umyvadlu. Tento konflikt samozřejmě nejčastěji hrozí i malých umývátek. K nim byste měli pořídit i malou baterii. Ne vysokou a ne takovou, která by příliš zasahovala do okolního prostoru.

Větší umyvadlo potřebuje nejen praktickou baterii, tzn. takovou, která se dá otáčet. Je přece při mytí potřeba, aby proud vody dosáhl i do jiných směrů a mohli jste ho využít po celé umyvadlové ploše. Statická baterie je vhodná jen pro menší umyvadla, kde je i mycí plocha výrazně menší.

Záleží na tom, co v umyvadle děláte

Připadá vám to zvláštní? Odpověděli jste, že si tam přece jen myjete ruce a obličej? Každý to ale nemusí mít stejné. Někdo je zvyklý v umyvadle přepírat drobné prádlo. Jiný si zas třeba v umyvadle myje hlavu. A přesně to jsou činnosti, které vyžadují hlubší umyvadlo nebo větší baterii, aby vám bylo používání umyvadla a baterie za všech okolností příjemné a pohodlné.

Kam umístit baterii?

Na výběr máte několik možností – vedle umyvadla, na umyvadlo anebo na stěnu nad ním.

Hned vedle umyvadel na desce nebo u těch samostatně stojících se instaluje vysoká stojanová baterie. Když má umyvadlo jeden či víc otvorů, zvolte stojánkovou baterii, jejíž prvky se umísťují přímo na umyvadlo. Ohlídejte si však, aby umyvadlo mělo tolik otvorů, kolik jich je k instalaci baterie potřeba. Když otvory chybějí, zvolte raději nástěnnou nebo podomítkovou baterii.

Když nechcete při rekonstrukci dělat velké změny ve vodovodních rozvodech, je vhodné použít nástěnné umyvadlové baterie. Hodí se k umyvadlům bez otvorů. Při jejich výběru si však dejte pozor na to, zda rameno baterie je dostatečně dlouhé a jestli směřuje přímo do středu umyvadla.

Můžete ji schovat pod omítku

Určitě jste si už viděli podomítkové baterie. Jsou založené na tom, že jejich hlavní část – kartuš – se zabuduje do stěny a připojí k rozvodům vody. Páka nebo kohoutek na ovládání průtoku a teploty vody se naistaluje až po omítnutí a povrchové úpravě stěny. Napojení baterie na rozvody je stejné, avšak nevýhodou je, že je třeba baterii zasekat do zdi. Z toho důvodu se vyplatí ji instalovat už během stavby nebo větší rekonstrukce. Důležité také je, aby zeď měla dostatečnou tloušťku, jinak se tam kartuš nevejde.

Každý výrobce sestavu podomítkových baterií nabízí jako komplet. V obchodě vás však může zmást nízká cena, která však je velmi často jen za vrchní část soupravy. Cena za tuto část se uvádí většinou zvlášť, protože se liší podle povrchové úpravy. Nejlacinější jsou chromové povrchy, u těch ostatních je cena vyšší. K instalaci baterie jsou však potřeba obě části, proto se ptejte na celkovou cenu.

Podomítkové baterie se sice zdánlivě prodraží, ale na druhou stranu získáte komfortní výrobek a ušetříte díky nim místo kolem umyvadla.

Nejbezpečnější jsou pákové s termostatickou hlavicí

O tom, že kartuš pákové baterie má být ideálně keramická, jste už určitě slyšeli. Je alfou a omegou pákové vodovodní baterie. Má totiž na starosti míchání teplé a studené vody. K dostání je také v plastovém provedení, ale keramika je přece jen kvalitnější a odolnější materiál.

A právě pákové baterie jsou v současné době u nás asi nejrozšířenější. Kohoutky přežívají spíše v retro a rustikálních koupelnách. Páková baterie se oproti nim snadněji ovládá a k nastavení potřebné teploty vám stačí jedna ruka. Nicméně se přitom nevyhnete plýtvání s vodou i energií, protože často pustíte moc velký proud vody nebo příliš horkou vodu. Ta „správná“ cesta se holt špatně odhaduje.

Tomu zabraňují termostatické hlavice, na nichž si můžete trvale nastavit poměr teplé a studené vody tak, aby nedošlo k opaření. Ovladač má stupnici a na 38 ˚C pojistku, která brání náhodnému puštění horké vody například dětmi. Druhý ovladač pomocí tlačítka reguluje průtok vody. Po stisknutí lze průtok zvýšit nad rámec úsporného pásma.

12.9.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist