Domů > Dveře > Interiérové dveře > Vybíráte interiérové dveře? Klady a zápory různých materiálů
Vybíráte interiérové dveře? Klady a zápory různých materiálů
S tím, jak se design pomalu dostává do popředí zájmu a jak výrobci přicházejí s novými typy dveří, které jsou vzhledově krásné a kvalitně vyrobené, více o dveřích přemýšlíme. Možností máme skutečně mnoho a záleží jen na našich preferencích, potřebách, ale také rozpočtu.
Záleží-li vám na designu vašeho bytu, neměli byste podceňovat výběr dveří. Dá se s nimi doslova čarovat – mohou se stát výrazným prvkem interiéru, nebo je lze naopak potlačit a nechat jim pouze jejich praktickou funkci. Můžete na nich zopakovat dekor vyskytující se jinde v domě, čímž zdůrazníte promyšlenost designu. A v neposlední řadě myslete i na to, jaké mají splňovat další požadavky jako odolnost vůči vlhkosti, hluku či třeba drápkům domácího zvířátka.
Sklo rozšiřuje prostor a prosvětluje
Skleněné dveře stoupají na popularitě, protože už se nemusíme obávat jejich snadného rozbití. „Pevná tvrzená skla jsou v běžném provozu téměř nerozbitná. Jediné riziko poškození může hrozit při neodborné manipulaci během instalace. V případě, že by nešťastnou náhodou k rozbití došlo, se sklo rozpadne na drobné neostré úlomky. Proto je i velice malá pravděpodobnost zranění,“ vysvětluje Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky VEKRA.
Díky své subtilnosti se hodí do jakéhokoliv interiéru včetně těch nejmenších, navíc vždy představuje jakýsi nádech exkluzivity a nese prvek nadčasovosti.
Ke kouzelným vlastnostem čirého skla patří to, že dokáže oddělit prostory, aniž by je rozděloval – zavřením skleněných dveří zůstává prostor ve stejné velikosti a světlosti, ale už jde o dvě různé místnosti, v nichž si jeden může číst a druhý sledovat fotbal. Matné či pískované sklo zase propouští světlo a zároveň zachová soukromí.
Možností, jak ozvláštnit skleněné dveře, jsou různé ornamenty či na ně lze přenést celé obrazy. Toto nabízí grafosklo, unikátní integrovaný systém celoskleněných prvků se zalaminovaným digitálním tiskem nebo textilem umožňující designově sladit interiér do jednoho celku.
Dřevo – krásné a náročné
Dveře vyrobené z masivního dřeva, jsou téměř na pomezí uměleckého díla. Jedinečnost dřevokresby je neopakovatelná, proto jsou každé masivní dveře originálním kouskem. Společně s řemeslnickým umem si byt obohatíte kouskem pravé přírody.
Masivní dřevo bez ohledu na jeho povrchovou úpravu se ovšem nehodí do každého interiéru. Dbejte na již použité prvky jako typ podlahy, nábytek nebo barvy apod.
Celodřevěné dveře ovšem nelze generalizovat. I u nich jsou zásadní rozdíly ve zvoleném materiálu. Jiné vlastnosti má dřevo dubové a jiné smrkové.
Celodřevěné dveře mají několik nevýhod. Kladou větší nároky na údržbu – pravidelné ošetřování, nátěry či lakování jsou nutné proto, aby dřevo vydrželo ve svém původním stavu. Jsou také náchylnější k poškození, ale zároveň snadno opravitelné. Masivní dveře nejsou vhodné do podmínek s výrazným výkyvem teplot či nadměrnou vlhkostí.
Dýha – vzhled dřeva s výhodami
Dýhované dveře jsou kvalitní alternativou k masivnímu dřevu, avšak za nižší částku.
Dýha je tenký plát dřeva o různých tloušťkách 0,6–2 mm, který se lepí na nosný materiál. Tímto postupem výroby se dveře stávají individuálním a neopakovatelným kouskem – stejně jako dveře z masivního dřeva, ovšem to se týká pouze vizuálních vlastností. Zhotovené dveře jsou ošetřovány a lakovány, ale i tak může časem docházet ke ztrátě původní barvy, proto je potřeba jim věnovat podobnou péči jako dřevěným.
CPL laminát – levná a odolná alternativa
Laminátové dveře poskytují vysokou odolnost vůči okolním nežádoucím vlivům, snesou jakékoliv teplotní podmínky, snadno se omývají a podle finální úpravy jsou téměř imunní proti poškrábání. Disponují dobrými protihlukovými vlastnostmi, takže jsou vhodné pro oddělení dětských pokojů, ložnic atd.
Nabízejí se v široké škále barev a odstínů – od klasické barevné palety, dokážou věrně imitovat dřevo a provedení s 3D povrchem jsou i na pohmat velmi příjemně strukturované.
Povrch CPL laminát celkově poskytuje dobrý poměr kvalita versus cena. Jako další úpravu lze zvolit fólii, která je aplikovaná přímo na povrch dveří, ale ta patří k nejméně odolným povrchům.
Srdce dveří – výplň
U jakékoliv povrchové úpravy – laminát, dýha, fólie – rozhodne o celkové odolnosti a životnosti výrobku kvalita výplně. Často se používá papírová voština, která je sice levná, ale jde o materiál s velice nízkou odolností.
„Navíc vykazuje nejhorší akustické a izolační vlastnosti,“ vysvětluje Pavel Hajný a dodává: „V případě, že se rozhodnete pro jakoukoli z výše uvedených variant povrchové úpravy, jednoznačně doporučujeme zvolit výplň z dutinkové nebo plné dřevotřískové desky. Ty zaručují větší pevnost a delší životnost. Výplň interiérových dveří je přesně případ, kde se nevyplatí šetřit.“