Vybíráme zdravotní matraci

Tzv. zdravé spaní je fenomén. Zdravě spát se by ale nemělo být něčím výjimečným, plně regenerační spánek je dobré chápat jako standard. Jedním z nástrojů zdravého spaní jsou pak kvalitní matrace a rošty. A jak vybírat?

Odborníci z řad ortopedů a stejně tak z oblasti samotných výrobců, technologů a návrhářů zdravotních matrací se shodují na tom, že neexistuje žádná vyloženě nejlepší matrace, jejíž vnitřní uspořádání a náplň má objektivně nejvhodnější vlastnosti pro člověka. Znamená to, že latexové matrace nejsou v plné míře lepší nebo horší, než matrace polyuretanové a těžko se poměřují s taštičkovou či pružinovou nebo vodní matrací atd. Všechny tyto náplně a řešení jsou odrazem snahy výrobců po dosažení ideálu a tím je plynulá a rovnoměrná podpora těla spícího uživatele.

A co vlastně hledáme?

Hledáme rovnoměrnou podporu těla, potažmo pak páteře. Některé partie těla je potřeba podpírat více, neboť jsou lehká, např. pas, respektive kříž, a některým je kvůli jejich větší váze naopak potřeba ustoupit a podpírat je méně, což je případ boků, nebo hrudníku atp. Ideální by byla matrace např. z hustého plynu. Svým způsobem se tomu blíží vodní matrace.

Pozor na rošt!

Zdravotně vyhovující lůžko není jen zdravotní matrace. Rozhodně není dobré dávat matraci na tuhý, plný povrh roštu – rámu postele. Naopak je lepší volit lamelový rošt a to nejen proto, že je pružný, ale také z toho důvodu, že dovoluje matraci větrat ze zespoda.

Další parametry – tvrdost matrace

Většinou vám v prodejnách nabídnou jednak několik druhů matrací ve smyslu jejich vnitřního uspořádání a pak také několik tzv. tvrdostí. Pokud se nedovedete rozhodnout, pak rozhodně nakupujte tam, kde jsou na místo (nebo vč.) tvrdostí uvedeny kilogramy váhy budoucího uživatele. A pak si kupte matraci podle vaší hmotnosti. Je to jedno z mála objektivních hledisek výběru.

Snímatelný potah

Nezapomeňte na snímatelný potah, která můžete jednak obyčejně vyprat v pračce. Alergici pak ocení možnost vyměnit si původní potah za potah určený právě pro ně.

Red.
Foto Centrum zdravého spánku, Dřevocal

25.9.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist