Vybíráme varnou desku

Rozhodujete se pro koupi varné desky a nejste si jisti, podle čeho se orientovat? Připravili jsme pro vás shrnutí těch nejdůležitějších parametrů.

117355-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Každý rok přicházejí výrobci na trh s novými a vylepšenými varnými deskami, než byly ty předchozí. Mají delší životnost a jsou odolnější proti poškrábání a žloutnutí, mají ukazatele zbytkového tepla a jsou bezpečnější. Pojďme se na ně podívat detailněji:

Varná deska sklokeramická

Má velmi malou spotřebu energie a  dostane se na vámi určenou teplotu za třetinu času, oproti klasické plotýnce. Díky vbudovaným ohřevným  spirálám a sklokeramickému materiálu sálá teplo přímo nahoru a ne do stran, proto jde veškerá tepelná energie do hrnce a rychle ho ohřívá. Kromě rychlého ohřívání deska také velmi rychle chladne, což je důležité z hlediska bezpečnosti. Sklokeramické desky je možno na trhu sehnat i halogenové. V tom případě je místo ohřevné spirály zabudovaná halogenová trubice. Nevýhoda je, že trubice mají krátkou životnost a  musí se často měnit. Údržba sklokeramické desky je velmi jednoduchá. Po vychladnutí se deska přetře speciální čistící emulzí a suchou tkaninou. Varnou sklokeramickou desku seženete od 3,5 tisíce Kč do 32 tisíc Kč.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Varná deska  sklokeramická indukční

Vaření na indukční varné desce se  přezdívá „studené vaření“. Odborníci se shodují, že indukce je technologie budoucnosti. Je bezpečná a nenáročná na energii. Další její výhodou je jednoduchá údržba. Její nevýhoda však spočívá v tom, že abyste mohli na indukční varné desce cokoliv uvařit, potřebujete speciální nádobí , které je kovové – vodivé. Magnetická indukce pod deskou se ohřeje a vysílá teplo pouze do zvýšeného dna hrnce. Všude okolo je deska chladná. Proto je velmi bezpečná, jak pro vás, tak i pro vaše děti. Ceny najdete od 4 tisíc Kč za dvě plotýnky až do 46 tisíc Kč za 5 plotýnek.

Sklokeramická varná deska plynová

Velkou výhodou vaření na plynu je  přesná a viditelná regulace plamene. Všechny sporáky jsou opatřeny pojistkou, nemusíte se tedy bát, že uniká plyn i přesto, že je sporák vypnutý. Co se týče počtu hořáků,  máte na výběr od 2 do 6 a dále je na vás i jejich velikost. Deska má mnoho druhů zabarvení, od čistého skla přes mléčné, až po pastelové barvy a velmi jednoduše se udržuje, takže už nebudete muset hodiny drhnout sporák, jako tomu bylo u klasického plynového. Ceny plynových varných desek se pohybují od 2 tisíc Kč do 20 tisíc Kč.

Speciální funkce

Moderní varné desky nabízejí některé zajímavé funkce, které se vám mohou hodit. Tlačítko High-light znamená, že se vám plotýnka rozehřeje na maximum za velmi krátký čas. Infračervený senzor zase  neustále sleduje teplotu a usměrňuje výkon při vaření. Dražší typy desek mají funkci programovatelnosti ohřevu a kontrolky zbytkového tepla ukazují, jak rychle plotýnky chladnou.

Při výběru varné desky nehleďte pouze na její vzhled, ale hlavně na kvalitu a funkce. Kvalitnější desky mají větší  úsporu energie, jsou bezpečnější a ty plynové, mají pojistky proti samovolnému odtoku plynu.

Sabrina Harisová
Foto: electrolux.com, kuchyně.cz, destinyjm.cz

 

20.7.2010 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist