Vybíráme ryby pro vaše zahradní jezírko

Zahradní jezírko bez života přináší jen poloviční radost. Po čase je sice osídlí obojživelníci, hmyz a ptáci z okolí, ale bez ryb to stále není ono. Jejich chov sice není úplně složitý, nicméně každý druh ke svému životu potřebuje určité podmínky. Komu vyhoví to vaše?

kaprici-v-jezirku-1100x618.jpg Zdroj: foto poskytla agentura Botticelli

Barevnou nebo snad jedlou?

Víte už, jaké ryby byste vlastně chtěli? Barevné, okrasné, velké, dravé nebo snad dokonce k jídlu? Než se rozhodnete pro konkrétní typ, podívejte se na konstrukci, hloubku a velikost jezírka, ty totiž budou mít na váš výběr hlavní vliv.

A pak přijdou na řadu další důležité otázky: Přežijí ryby léto? Přežijí zimu? Kam je schovám? Je moje filtrace schopná průběžně zbavovat jezírko detritu a zelené hmoty? A hlavně – jsem ochoten se o rybníček a ŽIVÉ tvory v něm průběžně starat?

„Obecně můžete mít sladkovodní ryby, jaké chcete, ale před jejich nákupem se ptejte, zda se do vašeho jezírka hodí. Do mělkého nemůžete nasadit jesetera, který potřebuje hloubku alespoň 1 m a objem více než 10 m3. Karas je odolná ryba a snese jak teplé léto, tak led na hladině. Můžete mít i barevné vyšlechtěné verze, ale protože se budou zdržovat u hladiny, počítejte se ztrátami díky kočkám a ptákům. Lososovité ryby musíte chovat v chladné a proudící vodě do 20 °C a budou velmi náročné na čistotu. Dravci budou užiteční jen do určité velikosti, kdy budou redukovat stav například přemnožených karasů, ale později mohou větší ryby poškodit anebo trpět hladem,“ říká Jan Grmela z Mendelovy univerzity v Brně.

Než si definitivně rozhodněte, zjistěte si o vašem druhu následující:

  • kolik prostoru bude ryba potřebovat v dospělosti
  • žije v houfech nebo samotářsky
  • s kterými druhy se snese
  • jakou nejnižší a nejvyšší teplotu vody snese

Lín, karas nebo KOI?

Co se týká doporučení od zkušených chovatelů, i zde platí co chovatel, to jiný oblíbená ryba a jiný názor. Někteří vyzdvihují české líny a malé kapry, jiní zlaté karasy a pak je tu samozřejmě zástup milovníků japonských KOI kaprů. Pokud se nemůžete rozhodnout, v jezírku můžete chovat i více druhů rybek najednou.

KOI kapři se stali i v Česku i na Slovensku králi okrasných rybníčků, a pokud jste ochotni do nich investovat, pak vězte, že péče o ně se nijak neliší od ostatních kaprovitých ryb. Oproti jiným druhům jsou také velmi odolní proti dezinfekčním a léčebným procesům. Kapři si také brzy zvyknou, že s vaším příchodem často přijde i krmivo, a vy se můžete těšit krmením z ruky.

To ovšem může zároveň znamenat, že se mohou stát snadnou kořistí již zmiňovaných koček, protože každý stín u břehu kapříky přiláká k okraji jezírka.

Jak a čím krmit?

Když už hovoříme o krmení, pamatujte, že všeho moc škodí. „Přílišné množství krmiva najednou ryby nestačí pozřít a zbytky se budou rozkládat na dně. Mnoho krmiva znamená také více odpadních látek, více škodlivin, více hnojiva a více řas. Nad 28 °C již nekrmte vůbec. A věnujte pozornost kvalitě krmiva. Superprémiové krmivo má nejvyšší míru stravitelnosti, nejvyšší obsah doplňkových látek a vitaminů a přispěje k lepší zdravotní kondici ryb i vody díky nižšímu odpadu,“ vysvětluje Pavel Míča, zastupující českou značku Vodnář, která se na péči o jezírka a její obyvatele specializuje.

Čistota jezírka rozhoduje i o kondici ryb

Aby rybníček prosperoval, nevyhnete se průběžnému čištění od řas a detritu, které mohou být příčinou úhynu ryb. Jednou za čas podle velikosti je vhodné rybníček vypustit a vystříkat dno a stěny od zarostlých řas a dalších zbytků organické hmoty, kterou se nepodařilo vysát.

Je to otrava, ale dobrou zprávou je, že tvorbě řas a redukci škodlivin se dá předcházet celou paletou vhodných přípravků jakou nitrifikační bakterie Baenzy, přípravky absorbující škodliviny a fosfor jako Sorbolit Fosfosorb a krmiva s vysokou mírou stravitelnosti, díky kterým se omezí tvorba odpadu. Přidanou hodnotou jsou nejen zdravé ryby, ale i čistší voda.

17.5.2019 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist