Vybíráme rostliny do koupelny

První kroky každého z nás po ránu vedou nejdříve do koupelny. Stejně, jako tam očekáváme my osvěžení, mohou být pro koupelnu osvěžením rostliny, které v těchto prostorách budou prospívat. Oživte si tedy koupelnu zelenými rostlinami. Zapojte svou představivost v jejich umisťování a poznejte druhy, kterým se ve vaší koupelně bude dařit.

132305-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Vlhko v koupelně, kapičky, které vznikají při sprchování a koupání a kondenzující pára se zde usazují na rostlinách, což je pro ně ideální osvěžení. Tato vlhkost zabrání hnědnutí okrajů listů. A které rostliny se pro ozelenění koupelen hodí?  Nenáročné můrovce (Phalaenopsis) pokvetou ve světlé koupelně stejně dlouho jako například v obývacím pokoji. Podobně jako broméliovité rostliny, od echmey  (Aechmea) přes guzmánii až k vríseám.  Všechny tyto rostliny potřebují spíš než světlo vysokou vzdušnou vlhkost. Výjimkou jsou ovšem bromélie s barevnými listy. Pro zachování svého pestrého tónování potřebují i dostatek světla.

Na světlo velmi málo náročné rostliny jsou například horská palma (Chamaedorea  elegans), lopatkovec  (Spathiphyllum), ledviník, dračinec  (Dracaena).  Tyto rostliny jsou schopné přežít již při intenzitě světla pouhých 500 až 700 luxů.

Je však více než jasné, že v koupelnových podmínkách nelze očekávat nikterak bujné kvetení anebo  velké přírůstky nové zelené hmoty na rostlinách.  V tmavých koupelnách můžeme použít energeticky úsporné lampy. Ty mají velký podíl modrých světelných paprsků, takže to rostlinám zajistí pěkně kompaktní růst.

Kapradiny jsou nejobvyklejší skupinou rostlin pěstovaných v koupelnách. Nabízejí opravdu široký výběr druhů- od netíku (Adiantum) přes stromovitou kapradinu či žebrovici (Blechnum) až ke sleziníku (Asplenium) nebo ledviníku (Nephrolepis). Spokojí se totiž s málem světla a vyhovuje jim vysoká vzdušná vlhkost. Problémem pro ně nejsou ani místa třeba i 2 metry od okna. Při péči o ně si zároveň ušetříte čas s rosením, protože v koupelnovém prostředí to zkrátka nebudou potřebovat. Je však potřeba udržovat jejich substrát dostatečně vlhký, neboť vysychání rostlinámvelmi škodí.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Kouzelně dekorativní rostlinou je alokázie se svými výrazně žilnatými listy. Bude se jí dobře dařit na polostinném místě, jen dejte pozor na přelití, to jí škodí. Ideální místo pro její stanoviště bude okenní parapet.  Trochu bizardně vypadající parožnatka (Platycerium) se do koupelny také velice hodí, můžete jí navíc dopřát pravidelnou koupel ponořením.
Toulitka neboli anturie (Anthurium)může dokonce stát na zemi. V koupelně lze využít pro květiny i závěsné nádoby. Do nich doporučujeme pořídit například žumen nebo břečťanNertera  neboli korálovky okouzlí každého záplavou malých oranžových plodů, které zdobí každou takovouto rostlinu od srpna do listopadu.

Výběr rostlin vhodných do koupelen je opravdu pestrý, takže teď už nic nebrání přinést kus přírody i do vaší koupelny.

 

Mohlo by vás zajímat:

  Zahrada v okně – inspirujte se

Zuzana Bohdalová
Foto: cabbage1-cabbage.blogspot.com, jaycjayc.com, visoflora.com, imagejuicy.com, blogginghouseplants.blogspot.com, publicdomainpictures.net, decorati0ns.net

15.5.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist