Vybíráme lustr: světlo nadevše

Sháníte lustr? Přestal vám jednoduše vyhovovat ten, co vypadá jako mnohoramenný svícen po babičce? Nebo jen chcete něco originálního a zároveň funkčního? Osobité prostředí dokáže vykouzlit každý lustr, je tedy jen na vás, co má vaše světlo reprezentovat. Vás? Tak pojďme do toho.

Kromě vzhledu je dobré všímat si i toho, jak je lustr řešen po konstrukční stránce, jak budete schopni jej umístit, je-li vyroben na zavěšení u stropu nebo na boční zdi. Zároveň zjistěte, máte-li možnost mírně upravit byt, což bude vhodné vědět v případě, kdy budete muset kvůli tvaru č velikosti nebo funkčnosti lustru měnit elektrické rozvody a podobně.

Zvažte všechny přídavné práce

Ne každý lustr se hodí právě tam, kam vám jej stavitelé domu či bytu předurčili. Kromě toho si zjistěte, zda je jednoduché měnit žárovky a zda jsou dostupné všechny náhradní části. U velkoobchodů s tím jistě nebudete mít problém, co se však týče různých designových a originálních kousků, tam může za čas nastat problém.

Velká fotogalerie moderního osvětlení

Nezapomeňte, že světlo je samo o sobě velice výrazný prvek, proto jej podle toho vybírejte. Atmosféru a vzezření bytu tak dokáže ovlivnit nejen tvar lustru, který bude na stěně vytvářet stíny, ale i jeho barva, která propůjčí bytu svůj nádech.

Pozor na zrcadla a lesklé plochy

Při zařizování se zaměřte i na místa, na kterých máte umístěna nebo chcete umístit zrcadla. Ta dokáží sice prostor opticky zvětšit, nicméně ne vždy je jejich přítomnost výhrou. Všechno chce ale pořádně vyzkoušet a nikde není řečeno, že si nezvyknete téměř na všechno, tedy i na vyzývavou barvu odrážející se díky zrcadlu od protější stěny.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie světel

Přemýšlíte-li nad správnou velikostí, řiďte se citem. Máte-li pokoj o osmi čtverečních metrech, jistě nesáhnete po metrové svítilně, která bude vlát uprostřed pokoje. Zároveň nezapomeňte při nákupu lustru počítat s nábytkem, který třeba v budoucích týdnech hodláte nakoupit.

Velikost někdy neznamená vše

Velké lustry by tak mohly nepěkně kolidovat se skříněmi, lustry pověšené by pak mohly zbytečně bimbat nad stolem nebo na nevhodném místě nad centrem pokoje. Máte-li však k dispozici obrovskou místnost, neváhejte pořídit lustr větších rozměrů, který výrazně vynikne sám o sobě.

Zavěste ve vhodné výšce

Pokud nakonec zvolíte zavěšený lustr, pořádně si rozmyslete, jak vysoko jej zavěsíte. Není nic otravnějšího než neustále narážet do příliš nízkého lustru uprostřed pokoje, kam jste vlastně původně plánovali umístit stůl, nad kterým by se lustr jistě krásně vyjímal.

Přemýšlejte proto dopředu, než se k něčemu odhodláte. A i když si nakonec zvyknete lustru uprostřed pokoje vyhýbat, stále nebudete mít vyhráno. To, že vy si na nevhodný lustr zvyknete, ještě neznamená, že si na něj zvykne návštěva. Určitě jste v podobném bytě na návštěvě sami byli a po několika kolizích jste uznali, že příliš nízký lustr opravdu není žádnou výhrou.

Další inspirace pro lustr a světlo.

Martina Tlachová
Foto: Apartment therapy, Mission studio, Katty elliott, The design blog, Instructables, Susan Waughtal

19.8.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist