Vybíráme krbová kamna aneb Co všechno potřebujete vědět při jejich nákupu?

Krbová kamna se vyplatí zejména na podzim a na jaře, když je potřeba přitopit si pouze navečer a není třeba spouštět celý topný systém. Tak můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Poradíme, na co se při výběru krbových kamen soustředit.

krbova-kamna-flamingo-deluxe-kampa-cerna-leva-interier-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: HS Flamingo

Modelů existuje bezpočet, liší si materiály i výkonem, některé dokážou vytopit i celý dům a lze je připojit na otopnou soustavu. Účinnost krbových kamen se pohybuje mezi 40 až 80 procenty.

Jednoplášťová sálavá kamna jsou vhodná pro vytápění pouze jedné místnosti, kterou ale vytopí velmi rychle. Oproti tomu dvouplášťová konvekční kamna ohřívají vzduch v mezeře mezi dvojitým pláštěm, ten stoupá a šíří se po místnosti. Sousední pokoje můžete ohřát tím, že do nich otevřete dveře.

Jaký budete potřebovat výkon?

Při nákupu potřebujete vědět, jak velký výkon budete potřebovat. Rozhodně neplatí, že čím větší tím lepší. Předimenzovaná kamna v malém prostoru vám mohou napáchat škody v podobě popraskaných podlah či dřevěného nábytku. Poddimenzovaná kamna se naopak přetápějí a vysokou teplotou se mohou poškodit kouřovod, okolí či samotná kamna.

Jak dimenzovat výkon?

Ten se odvíjí od zateplení objektu a velikosti místností v metrech krychlových. Tepelnou ztrátu přesně spočítá odborník, ale orientačně si ji můžete zjistit sami.

Přibližná tepelná ztráta různě zateplených objektů:

  1. Moderní pasivní dům – ztráta tepla 20 W na 1 m3
  2. Nízkoenergetická stavba (rekonstrukce nebo novostavba) – ztráta tepla 30 W na 1 m3
  3. Stará budova bez zateplení a prvků izolace – ztráta tepla 50 W na 1 m3

Příklad:

Dům je po rekonstrukci, došlo k zateplení obvodového pláště a oken s izolačním dvojsklem – ztráta tepla 30 W na 1 m3:

  • Vzoreček: 190 m3 x 30W = 5 700 W => 5700 / 1000 = 5,7 kW
    zdroj: rolig.cz

Před výběrem kamen si také ověřte, zda komín, který máte v domě, bude odpovídat požadovanému výkonu. Různá kamna také mají odlišné požadavky na průměr kouřovodu.

Jaký materiál zvolit?

Samozřejmě se musí hodit do vašeho interiéru, ale rozhodovat se budete i podle vlastností jednotlivých materiálů. Ocelová kamna se chovají jinak než kamna z přírodního kamene nebo keramická kachlová kamna. Rozdíl přitom není vždy v ceně.

Krbová kamna z oceli rychle hřejí a rychle také chladnou. Jsou tedy vhodná do místností, které je třeba rychle vyhřát. Krbová kamna s obložením potřebují na pořádné rozehřátí delší dobu, zato ale teplo také určitou dobu uchovají. Vyhřátý prostor tak rychle nevychladne a tepla si pak lze užívat ještě den poté.

Kachlové obložení zajišťuje postupné uvolňování tepla, takže je jejich provoz také ekonomický, jelikož nespotřebují tolik paliva.

Čím budete topit?

Většina kamen a krbů nabízených na českém trhu je konstruována výhradně pro topení dřevem a dřevními briketami. Někteří výrobci nabízejí i kamna, ve kterých je možné topit uhelnými briketami či dokonce uhlím, ale tato paliva při spalování kouří a dehtují, a tedy se hodně špiní sklo, celá kamna i komín. Musíte je pak mnohem častěji čistit.

Chcete-li však ušetřit a chovat se šetrně k přírodě, používejte paliva z obnovitelných zdrojů, tedy dřevo, dřevní brikety nebo pelety.

Topte bezpečně

Pokud nebyl komín dlouho používán, pozvěte si kominíka, aby posoudil jeho stav a doporučil například vyvložkování. Nezapomínejte na pravidelné revize.

Kamna musí stát na nehořlavém materiálu, třeba na dlažbě. Můžete je však dát i na plovoucí či dřevěnou podlahu, ale pak pod ně umístěte izolační desku z plechu či skla, která musí přesahovat po stranách a vzadu minimálně o 10 cm a vpředu o 30 cm. Okolo kamen by neměly stát hořlavé předměty.

26.10.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist