Vybíráme jídelní stůl

Centrem kuchyně se poslední dobou stává jídelní stůl. Jak velký vybrat, aby zbytečně nepřekážel, ale zároveň aby posloužil svému účelu, a to co nejlépe?

125208-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Než se stůl rozhodneme koupit, jistě bychom měli pečlivě zvážit, ke kterým příležitostem jej nejvíce využijeme. Budeme společně jen snídat? Nebo naopak jen večeřet či obědvat o víkendech, ale zato i s prarodiči? Jak velké jsou děti, a plánujeme další?

Klasika pro čtyři

Rodina se dvěma dětmi jistě ocení klasicky velký jídelní stůl pro čtyři. Na škodu ale rozhodně není pořídit si stůl rozkládací, který rodina využije ve chvíli, kdy se v místnosti objeví i širší příbuzenstvo. Máme-li menší byt, rozhodně se nemusíme rozkládacího stolu obávat, na trhu jsou totiž takové, které svým tvarem a designem rozhodně na první pohled nekřičí, že jsou uzpůsobeny více možnostem.

Velká inspirativní galerie stolů

Kulatý nebo hranatý?

Od věci jistě není promyslet i tvar stolu. Máme-li větší kuchyni nebo jídelní kout, můžeme sáhnout po oblé variantě, tedy kulatém nebo oválném stolu, který bude stát uprostřed místnosti a stane se tak její dominantou. K takovému stolu potom není problém přisunout více židlí a získat tak větší prostor pro stravování.

Máme-li naopak k dispozici prostor menších rozměrů, je lepší volit stůl obdélníkového nebo čtvercového tvaru, který se dá přisunout ke zdi a v případě potřeby odsunout doprostřed místnosti. Proto by nám kolem něj mělo zbýt dostatek místa pro pohodlné obcházení, hlavně hospodyňka, ohánějící se talíři a hrnci, by měla mít kolem stolu dostatek místa pro pohodlné servírování.

U stěny nebo v prostoru?

Celkově však platí, že je-li stůl umístěn uprostřed místnosti, poutá více pozornosti, než je-li přisunut ke zdi. Proto bychom měli volit i vhodné doplňky a udržovat stůl stále čistý a upravený.

Bezpečnost pro děti

Co se týče tvaru stolů, oblejší jsou lepší i z hlediska bezpečnosti. Běhají-li po bytě malé děti, nehrozí jim nebezpečí, že nevyberou zatáčku a namíří si to hlavou přímo do hrany stolu. Neznamená to samozřejmě, že děti nejsou schopny vrazit i do stolu oblých tvarů, nicméně následky už by nemusely být tak velké jako v předchozím případě.

Jak vysoko?

Obvyklá výška stolu se pohybuje kolem pětasedmdesáti centimetrů, židle by pak měla být 45 cm nad zemí, pro menší děti se samozřejmě hodí vyšší židle nebo židle s nastavitelnou výškou. Jeden strávník navíc zabere asi 60 x 40 cm místa na stole, podle toho bychom tedy měli volit i velikost stolu. Strávníci by se u něj neměli zbytečně „tísnit“. Zde rozhodně neplatí, že méně je někdy víc. Spíše naopak.

Martina Tlachová
Foto Pompanoosuc Mills, Megastore, Ason, Decoland

24.4.2008 6:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist