Vybíráme jídelní stůl

Dnešní trh vám nabízí široký výběr stolů pro vaši kuchyň či jídelnu. Můžete si vybrat z celé řady variant jídelních stolů – ať už do vašeho interiéru potřebujete stůl kulatý či hranatý, skleněný nebo dřevěný, na centrální noze nebo klasický, čtyrnohý typ…

Pár slov úvodem

Jídelní stůl je většinou přirozenou dominantou kuchyně, popř. jídelny. Právě kolem něj se rodina nejčastěji setkává a stává se tak centrem každého interiéru. Nejenže slouží ke každodennímu stolování či k pořádání různých oslav, občas se u něj píší domácí úkoly a někdy také supluje domácí pracovnu. Mnoho jídelních je součástí ucelených designových řad, proto není problém vybrat si ke zvolenému stolu také designově odpovídající konferenční stolek, komodu nebo regál. Často je jídelna jakýmsi pojícím bodem v části kuchyně, vedoucí až do obývacího pokoje. Snad možná proto už nemusí jídelní stůl ladit pouze s židlemi, ale měl by svým stylem vytvářet esteticky harmonickou atmosféru rovněž kupříkladu s pohovkou, TV stolkem a dalším nábytkem ve vašem interiéru.

Přírodní materiály na náš stůl

Začněme třeba od nejstaršího z běžně používaných nábytkářských materiálů, kterým je všeobecně neustále velmi populární dřevo. Každý z přírodních materiálůmá v našich domácnostech místo, coby základní a dominantní materiál jídelního stolu. Jídelní stoly ze dřeva, ať už exotického anebo domácího jehličnanu, či odolného dubu, rozhodně nejsou spojovány pouze s rustikálním anebo vintage interiérem. Dřevěný stůl může působit velmi moderně. Zářným příkladem je třeba v současnosti velmi aktuální, skandinávský design, který je charakteristický použitím masivu v jednoduchých, ale efektních liniích.

Tvrdost, lesk a síla

Abychom volně přešli do další pomyslné a rozmanité sekce materiálového spektra, zůstaneme „jednou nohou v přírodě“. Materiál o němž se nelze nezmínit je neuvěřitelným výdobytkem přírodních krás a rozmanitostí. Řeč je o skle, které se nabízí pro výrobu jídelních stolů, jakožto moderního a designového nábytku. Tento materiál interiér zbytečně nezatíží, je však důležité vybrat ty správné jídelní židle, aby nepůsobily nepatřičně. Záleží na vašem vkusu a stylu, v němž je interiér, kam chcete stůl umístit, zařízen. Ke skleněnému stolu se příliš nehodí překližkové židle, které jsou příliš masivní. Daleko lépe skleněným jídelním stolům sluší tvrzený plast, či kov v kombinaci s pevným čalouněním, například z koženky.

MDF –Moderní, Designové a Fantastické

Zajímavým a poslední dobou stále populárnějším kompromisem mezi měkkostí a rustikální atmosférou dřeva vůči strohému minimalismu čisté linie skla, je jídelní stůl z lakované MFD desky. Jídelní stoly z MDF desek jsou maximálně moderní a elegantní, ale nepůsobí tak chladně jako právě již zmíněné skleněné stoly. Designový nábytek z tohoto materiálu je velmi kvalitní a snadno se udržuje – navíc je jeho velkou výhodou také cenová rozmanitost, kde se můžete ve své kuchyni pyšnit MDF jídelním stolem za pár tisíc anebo třeba za pár set tisíc korun. Stoly z tohoto, zpravidla lesklého materiálu působí každopádně velmi luxusně a zpravidla jsou k dostání i různé komody, skříňky i TV stolky, vyhotovené v rámci jedné, podobné, příbuzné, či obdobné designové kolekce. Díky tomu je snadné, vytvořit ucelený vzhled interiéru, kam chcete nový jídelní stůl zasadit – zkrátka k němu přikupte komodu nebo pár polic, které s ním budou dokonale ladit a máte hotovo.

Lucie Sýkorová

Foto: trendir.com

29.8.2014 12:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist