Vybíráme garnýže – rady pro vás

Tak jako u každého jiného zboží, je i výběr z různých druhů garnýží na současném trhu opravdu velký. Hovoříme-li o garnýži, máme tím na mysli kolejničku s krycím čelem, která se stává po zavěšení závěsu či záclony dominantou celého stínění. Barva a vzor závěsů pak velmi často rozhodne o výběru právě té vhodné garnýže.

V podstatě se u garnýží jedná o tři hlavní druhy – garnýže kovové, dřevěné a plastové. Ty dřevěné již dlouhou řadu let patří ke klasice. Ideální jsou pro vybavení interiéru všude tam, kde dřevo a přírodní materiály hrají prim. Najdeme je nejen na chatách, ale i v rodinných domech nebo klasických panelákových bytech.

K výhodám dřevěných garnyží patří snadná možnost jejich zkrácení na potřebnou délku. Koncovky se na tyto garnýže nasazují nebo přilepují. Bývají nejčastěji vyráběny buďto z masivu anebo se jedná o imitace dřeva v barevných odstínech od světlého dubu a buku přes borovici až k tmavým odstínům jako jsou ořech, kaštan nebo mahagon.

Pokud je u dřevěných garnýží velký výběr, tak u kovových ještě větší. Klasické kovové garnýže nejsou ve srovnání s dřevěnými tak nápadné. Skvěle se hodí do moderně pojatých interiérů, i do menších  místností a hlavně do domácností vybavených kovovými prvky. Kovové garnýže snesou větší vlhkost prostředí, ale jejich životnost to může oslabit postupným poškozováním svrchní ochranné vrstvy.

V současné nabídce nalezneme kovové garnýže v provedení nerez, hliník, mosaz, chrom. Ale existují i speciální úpravy například takzvaný satin, kdy se jedná o vypalovanou barvu podobnou hliníku. Dalšími variantami mohou být leštěný nebo matný hliník, nebo mosaz antik či kartáčovaný nikl.

Délky i průměry tyčí jsou taktéž velmi různorodé od 1,5 m přes 1,6 m a 2 m až po 3,2 m. Tyče mohou být samostatné anebo v provedení duo pro zavěšení záclony i závěsu zároveň k jednomu oknu. Některé garnýže jsou již prodávány v kompletních sadách včetně hmoždinek a vrutů k upevnění garnýže do zdi. Kovové garnýže jsou často opatřeny velmi elegantními koncovkami nejrůznějších  tvarů a provedení, které se dají zakoupit i samostatně dle konkrétního požadavku zákazníka.

Plastové garnýže jsou pružné a velmi lehké. Jsou nabízeny v široké škále barev a cenově jsou ze všech tří druhů nejdostupnější. Opatrnosti je třeba dbát na to, aby nedošlo k jejich poškrábání. Velmi dobře odolávají vlhkosti a manipulace s nimi je snadná.

Co se závěsných systémů týče, rozlišují se také tři hlavní: kolejnicové systémy, tyčové závěsné systémy a lankové systémy. Kolejnicové systémy najdou své využití všude tam, kde je potřeba vést závěsy a záclony do šikmin, arkýřů nebo oblouků. Kolejnicové systémy nám dávají různé možnosti řasení okenních textilií. Montují se do stropu i do stěn na konzoly. Lankové systémy jsou vhodné pro lehké textilní materiály, voálové a šifonové záclony a závěsy nebo pouhé dekorativní látkové pásy. V interiéru působí velmi odlehčeně. Tyčové závěsné systémy se liší nejen materiálem, ale i tloušťkou a profilem. Připevnění závěsu nebo záclony se provádí protažením poutek nebo kroužků všitých do samotných závěsů anebo zavěšením na žabky na kroužcích. Jednoduchost těchto tyčových systémů mohou oživit právě nejrůznější koncové hlavice.

Záclony a závěsy zútulní váš domov“, to je titul našeho článku úzce souvisejícího s problematikou okenních textilií a garnýží, pro inspiraci můžete nahlédnout nejen do něj, ale také do několika dalších fotogalerií spojených s tímto tématem.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: draperiesbygail.com, int.com, blog.blinds.com, bedroomduvetspot.com, housesae.com, images.overstock.com, common2.csnimages.com

28.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist