Vybíráme dlažbu k bazénům

Plánujete-li letos stavbu bazénu, máte nejvyšší čas začít, pokud chcete stihnout sezónu. Nedílnou součástí bazénu je i jeho nejbližší okolí, které často přechází v terasu. Jestli jste se nerozhodli, jaký materiál tam položíte, máme pro vás inspiraci.

cerdisa-wav.e-lemy-h2o-life_bordo-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: MB keramika

Ať již bazén máte, či o jeho pořízení zatím pouze uvažujete, nezapomeňte do svých úvah také zahrnout výběr správného povrchu pro okolí bazénu. Ten bývá často při stavbě bazénu odsouván do pozadí, přitom má nejen dekorativní, ale i praktické využití.

Vhodných materiálů pro okolí bazénů je několik:

  • dřevo
  • dřevoplast, wpc
  • přírodní nebo umělý kámen
  • beton či betonová dlažba
  • kamenný koberec
  • dlažba

Posledně jmenovaná je nejoblíbenější, a proto se jí budeme v dnešním článku věnovat podrobně.

exagres-natura.jpg

Zdroj: archiv redakce

Na co se při výběru dlažby zaměřit?

Dlažba se většinou využívá především k obložení zapuštěných bazénů. Prostory okolo samostatně stojícího bazénu můžete sice vydláždit také, nebude to však mít moc praktické využití. Zato při stavbě zapuštěného bazénu jistě bazénovou dlažbu oceníte. Správná dlažba nejenže posune vaši zahradu i s bazénem esteticky o úroveň výš, ale také usnadňuje výstup z lázně a zabraňuje například zanášení nečistot do bazénu, což bývá nejčastějším důvodem kažení vody.

Při výběru vhodné dlažby k bazénu také mějte na mysli, že dlažba bude vystavena vysoké vlhkosti. Proto je více než vhodné podívat se po dlažbách, které po namočení nebudou klouzat a nevystaví tak vás ani vaši rodinu riziku úrazu.

Myslete na bezpečnost

Dlažby bývají označeny dvěma různými stupnicemi, které udávají míru protiskluznosti. První stupnice obsahující různé stupně protiskluznosti od A až po C označuje míru protiskluznosti za předpokladu, že se po dlažbě pohybujeme bosí. To je přesně náš případ. Pro účely výběru co nejbezpečnější dlažby okolo bazénu bychom tedy náš výběr měli zúžit na dlažbu typu B či C. Symbolem protiskluznosti je nákres bosé nohy.

Další stupnice pak určuje protiskluzové vlastnosti povrchů za podmínek, že po nich chodíme v obuvi. Tato stupnice pak označuje jednotlivé dlažby písmeny od R9 (nejklouzavější) až po R13 (vysoce protiskluzové).

n-venatto2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Dlažba do mrazu?

Dále je také částečně nutné myslet dopředu. Musíme si uvědomit, že dlažba bude vystavena venkovním podmínkám během celého roku, nejen v létě. Čekají ji tak důležité zkoušky, jako jsou vlhkost, sluneční záření, různé a časté změny počasí, ale také mráz. Dívejte se tak při výběru také na údaj, zda je dlažba vážně určena i pro exteriéry, a především na to, zda je mrazuvzdorná.

topstone-baz-n-2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Čeká vás těžké rozhodování

Pokud již máme ujasněné veškeré technické parametry, které by dlaždice měly splňovat, můžeme se pustit do nejzábavnější části – tedy do výběru designu samotných dlaždic. Žijeme ve světě plném možností, není proto divu, že i v této oblasti máme na výběr.

Dnešní výrobci nabízejí dlaždice od čistě přírodně zabarvených, které splynou s barvou štěrku, až po barevnou mozaiku, kterou byste spíše tipovali do koupelny. Ani minimalisticky bílá či černá venkovní dlažba nebude při shánění představovat problém. Nebo je libo dlažba se vzorem?

Teď již vše záleží pouze na osobním vkusu a na celkovém stylu, ve kterém svůj domov udržujete a který je vám osobně blízký. Tak proč si na zahradě neudělat bezpečný koutek, který bude jen podle vašich představ a kam budete každé léto znovu spokojeně vracet zahradní lehátka.

Text: Eva Dömény
Foto: Keramika Soukup, Shutterstock, Profimedia, Topstone, Woodplastic

5.3.2020 5:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist