Vybíráme barvu domu

Dům a jeho vzhled symbolizuje váš osobitý styl a mnoho o vás vypovídá. Pokud ho od základů stavíte, snažíte se, aby splňoval vaši představu. Pokoušíte se mu vtisknout kus sebe, i když jste ho koupili už hotový. S tvarem a architektonickým stylem ale většinou nejde nic udělat, veliké změny však můžete dosáhnout správným výběrem povrchové barvy omítky.

128607-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Výběr té správné barvy může být pro někoho velmi zábavný a kreativní proces, pro jiného však i traumatizující pocit jakési zodpovědnosti nejen za vzhled domu, ale i okolí, protože málokdo z nás bydlí na samotě. Domy by měly zapadat do rázu krajiny a pokud jsou v jedné ulici, nepsaným pravidlem je, že by měly mít podobný prvek. Ne každý to však dodržuje. Proto se často stává, že se sousedé hádají o styl plotu, o výšku střechy atd. Jak to tedy udělat, aby vše proběhlo v klidu  a váš dům vypadal přesně tak, jak chcete?

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Prozkoumejte lokalitu

Máte-li dům umístěn v lokalitě, kde má velké zastoupení příroda, inspirujte se jejími odstíny. Měl nenásilnou formou zapadnout do prostředí (pokud samozřejmě nejste extravagantní architekt, který na sebe potřebuje naopak upozornit). Odstíny hnědé, zelené nebo vínové v kombinaci s bílou nebo krémovou vám zaručeně pomohou vytvořit příjemný exteriér domu.

Držte se architektonického období

Jestliže váš dům patří do staré zástavby, barvu vybírejte opatrně.  Okolní budovy možná nemusí mít nový kabát, ale i tak je dobré vybírat z palety barev, která je poplatná době, ve které byly domy stavěny. Některé moderní odstíny na starších budovách vypadají nevkusně. Nejste-li si jisti, prozkoumejte internet a zjistěte v jakém období byly moderní určité barvy. Můžete si také půjčit paletu barev od malířské firmy a barvu vybírat u domu a ne v kanceláři nebo v obchodě. Počítejte také  s nátěrem okapů a parapetů. Měly by být v kontrastním odstínu, než je hlavní nátěr. V poslední době se však od kontrastních odstínů ustupuje a na parapetech tak můžete vidět barvu o jen několik odstínů světlejší, než je zbytek domu.

Nezapomeňte na střechu

Střecha je velmi důležitá součást domu a tak na ni při výběru povrchového nátěru nesmíme zapomenout. Máte- li střechu hotovou, nezbývá vám, než vycházet z její barvy při výběru. Jistě však najdete odstín, který bude slušet domu a zároveň podtrhne barvu střechy. Pokud vše teprve připravujete, zjistěte si, v jakých odstínech se vámi vybraný materiál na střechu vyrábí. Budete moci vše  sladit, nebo si vybrat jiný materiál, který bude lépe korespondovat s vaším výběrem nátěru.

Jestliže jste si už vybrali odstín, který se vám libí, přineste si domů vzorek nátěru, natřete malý kousek okolo vchodových dveří, protože pokaždé, když projdete dveřmi si nátěru všimnete a také kontrastu odstínu a zárubně dveří. Nechte 24 hodin zaschnout. Pokud nezměníte svůj názor a barva zůstane ve stejné sytosti, jakou jste si přáli, dejte se do toho.

Bydlíte-li v ulici, kde se dodržuje stejný vzhled a barva domů, můžete si vyhrát se zahradou a předzahrádkou. Barevné květiny a koše plné zářících květů zaručeně pomohou vašemu domu vystoupit z nudné řady.

Sabrina Harisová
Foto: freshome.com, lovernpainting.com, domy-na-klic.onlineblog.cz, extrainzerce.eu

25.10.2010 1:33

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist