Vyberte si svítidla, která září jako slunce

Denní světlo a sluneční paprsky mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Proto stojí zato si co nejvíce prodloužit léto. Nevíte, jak na to? Pořiďte si ta správná svítidla, která vám pomohou udržet psychickou kondici a lepší náladu po celý rok. 

1lampe-Ă-poser-carambola-m-orange-led-Ă30cm-h22cm-lzf-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Nedgis

Přestože to většinu z nás netěší, léto se chýlí ke konci a dny se postupně krátí. Přirozené denní světlo bude třeba stále častěji nahrazovat světlem umělým. Pokud však chceme, aby nám evokovalo sluneční svit, pomohou nám v tom lustry, lampy a jiná svítidla v teplých, žlutooranžových odstínech nebo ta, která jsou vyrobená z přírodních materiálů.

Hřejivou světelnou pohodu zajišťovaly louče nebo svíčky

Už naši předkové měli světlo spojené s teplem. Ať už jim tyto pocity evokovaly přímo sluneční paprsky, nebo oheň v kamnech či plamen loučí, příp. svíček a petrolejových luceren. Už dávno tedy platí, že příjemná hřejivá atmosféra je prostě spojená se žlutooranžovým světelným zdrojem.

Tím se také vysvětluje, proč vynález obloukové lampy neznamenal tak velký pokrok, jak by se dalo předpokládat. Její světlo bylo sice jasnější a stálejší, ale působilo velmi studeně, protože bylo bílé. Sloužilo proto spíše k osvětlování ulic a továrních hal. Tím pravým řešením se stala až Edisonova žárovka. Konečně tu byl objev, který dokázal osvětlovat prostor bez nebezpečí požáru a přitom vytvářel příjemnou atmosféru.

Studené světlo vám slunce nenahradí

Pokrok nejde zastavit, a proto žárovky vystřídaly úspornější zářivky nebo LED diody. Jejich nevýhodou bohužel je, že poskytují studeně bílé světlo, a tudíž hřejivé sluneční paprsky nepřipomínají ani vzdáleně.

Naštěstí existují moderní technologie, pomocí nichž lze světelný zdroj libovolně barevně upravit. Další, kreativnější možností, jak si můžete vytvořit příjemnou atmosféru, jsou různé lustry, lampy a nástěnná svítidla, která jsou vyrobená z přírodních materiálů. Nádherným doplňkem pak jsou takové typy, které mají stínidla laděná do žluté, oranžové, načervenalé až zlaté barvy.

Na co nezapomenout při nákupu

Především je potřeba si uvědomit, k jakému účelu má svítidlo sloužit, jestli potřebujete osvětlit velký jídelní stůl, koutek na čtení či jiný prostor. Pokud kupujete lustr, nezapomeňte vzít v potaz nejen plochu, ale také výšku místnosti. Obecně platí, že čím větší pokoj, tím masivnější a ozdobnější lustr si můžete pořídit.

Důležité je, aby svítidlo ladilo s okolím. Proto vybírejte raději typ ve stejném stylu, v němž je zařízený celý interiér. Při nákupu myslete také na to, do které místnosti je světlo určené. Jiný vzhled by měly mít lustr či lampa do dětského pokoje, jinak bude vypadat světlo umístěné v obývacím pokoji či jídelně a jinak v ložnici nebo předsíni.

Do koupelny, na terasu nebo zahradu si zásadně pořizujte svítidla se speciální úpravou. Musí být odolná proti vlhkosti, takže by měla mít vyšší třídu krytí (označovanou jako IP). Ta by měla být zvláště u typů určených do exteriéru IP 44.

15.8.2017 11:40 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist