Vyberte si postel svých snů

Ani si neuvědomíme, že v posteli strávíme půlku života. Proto bychom měli k jejímu výběru přistupovat zodpovědně a zvolit takovou, která bude nejen splňovat naše estetické nároky ale i zdravotní kritéria.

119981-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv redakce

Ideální rozměry postele
Kvalitní postel musí splňovat určité parametry. Výška postele nad podlahou včetně matrace musí být minimálně 420-600 mm. Postele mohou být i vyšší, což zvlášť ocení straší nebo nemocní lidé, kterým se bude pohodlněji vstávat. Délka postele by měla být 195-215 cm a šířka u jednolůžek minimálně 80 cm a u dvojlůžek 156 až 200 cm.

Kvalitní rám
Současné trendy doporučují především jednoduché linie rámů a to nejlépe z masivního dřeva nebo jeho imitace. Pro náš spánek jsou totiž přírodní materiály nejlepší. Rám se skládá z bočnic, nosných lišt a čela. Nejdůležitější je samozřejmě ona pevnost rámu, což bývá často kamenem úrazu. Kvalitní rám musí mít v rozích namontované plošky, které zaručují spolehlivé odvětrávání i kdyby postel ležela na koberci.

Matrace
Na příliš měkkém lůžku se páteř prohýbá, tělo se neuvolní a jsou zatížené zádové svaly. Na příliš tvrdé posteli nejsou správně podepřeny ramenní a kyčelní klouby a páteř je v nepřirozené poloze. Jakou tedy zvolit? Volte střed. Nejoblíbenější jsou pružinové matrace, kdy jsou jednotlivá péra při ležení zatíženy samostatně.  Mnohem dražší ovšem kvalitnější jsou zdravotní sendvičové matrace, vyrobené z několika vrstev různých materiálů jako je kokosové vlákno, vlna, bavlna nebo latex. Správná matrace musí splňovat i hygienické vlastnosti. Měla by mít odjímatelný textilní potah, který se dá vyprat, musí být prodyšné, aby se dobře větraly a neposkytovaly domov roztočům. Matrace je vhodné po 10 letech vyměnit, nejen kvůli hygieně ale i kvůli tvarovému zdeformování- vyležení.

Postele – inspirativní fotogalerie

Text: Marie Vendelbergerová
Foto: hosowo.com,.thailandtradenet.com, affordable-beds.com,solohaplaza.com, homedit.com

12.6.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist