Vyberte si garáž, která vašemu domu padne

Garážová vrata jsou jedním z nejvýraznějších prvků domu, a proto by s ním měla souznít. Vyřešit ale musíte i mnoho technických otázek ohledně volby materiálu či typu otevírání.

Začněte výběrem materiálu

Materiál, ze kterého budou vyrobena garážová vrata, musí být nejen praktický, funkční a dobře vypadající, ale musí být zároveň vhodný do našeho klimatu. Na výběr máte z kovu, sklolaminátu či dřeva. Uvažujte, kde se garáž bude nacházet, jestli se do ní opírá sluníčko, jestli na jaře hrozí riziko povodní a podobně. Kov a sklolaminát vydrží dlouho, dřevo je zas příjemnější na pohled a vytváří přírodní dojem.

Hliník nebo ocel jsou dobrou volbou. Konstrukce přetrvá věky
Dveře z oceli či hliníku jsou ideální téměř do každého domu. S ocelovými vraty se setkáte nejčastěji, jsou odolné a cenově přijatelné. Dají se natřít jakoukoli barvou nebo opatřit folií imitující dřevo. Vlastnosti hliníku jsou obdobné, má ale menší váhu a vzhledem k měkkosti materiálu je náchylný k promáčknutí.

Sklolaminát vydrží i extrémní teploty
V českém klimatu, kde letní extrémní horka střídá tuhá zima, se vyplatí vzít v úvahu sklolaminát. Vrata jsou odolná vůči vlhkosti, korozivním kapalinám a měnícím se teplotám. Jsou složeny z jednotlivých lamel, které jsou zapouzdřeny v hliníkovém rámu. Mohou tak být natírány a poskytují dobrou odolnost vůči promáčknutí. Sklolaminát je navíc velmi lehký.

Dřevo pro fajnšmekry
Dřevěná vrata vypadají skvěle, jsou ale finančně náročnější. Také vyžadují intenzivnější údržbu. Levnější alternativou jsou dřevovláknité desky.

Možnosti tepelné izolace

Izolace se liší podle typu vrat. Jednostěnná vrata se zatepluji pomocí polystyrenových desek. U dvoustěnných lze využít prostřední výplně ze speciální polyuretanové pěny. Tepelně izolační sadu lze zakoupit samostatně, montáž zvládne i zručný kutil. Počítejte s investicí kolem 1 200 Kč.

Otevírání garážových vrat

Sekční garážová vrata patří mezi nejčastěji používaný typ. Jsou složena z částí, které pomocí systému torzních pružin zajíždějí na vodících kolejnicích pod strop. Jsou vhodná pro dodatečnou modernizaci, protože takřka nezáleží na původním tvaru garážového otvoru.

Dalším typem sekčních vrat jsou posuvná nebo také boční garážová vrata. Jejich panely jsou postaveny svisle a nezajíždějí pod strop, ale posouvají se podél stěny garáže. Výhodou je, že navíc po instalaci nesníží výšku stropu, který můžete využit k uskladnění například kánoe či snowboardu. Tento typ vrat umožňuje rychlejší manipulaci během jejich otevírání.

Rolovací garážová vrata šetří prostor a lze je namontovat do již hotové garáže bez dalších úprav. Jsou vyrobeny z hliníkových nebo ocelových lamel, které jsou umístěny nad sebou. Ovládají se pružinou nebo elektropohonem. Rolovací vrata je nutno osadit protipádovou brzdou. Podobným řešením jsou skládací vrata, která je vhodné osadit tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na bezpečnost a jednoduchou manipulaci. Jsou vyráběné přímo na míru.

Dvoukřídlá vrata naproti tomu zabírají poměrně hodně prostoru, jejich nespornou výhodou je ale jejich univerzálnost, jednoduchost a možnost využití jak u novostaveb, tak po renovaci. Mechanickou odolnost a dlouhou životnost zajišťují ocelové a hliníkové komponenty. Ovládají se bud ručně klikou, nebo dálkovým ovládáním s pohonem.

Do nebytových prostor padnou průmyslová garážová vrata. Hodí se jak u vstupu, tak uvnitř budovy. Jejich předností je jednoduchá obsluha, snížení hladiny hluku a tepelných ztrát.

Bezpečnost na prvním místě

Mechanismus garážových vrat potřebuje svůj prostor. Během otevírání a zavírání dbejte na bezpečnost tak, aby nedošlo k žádnému zranění. Upozorněte děti, ať si v prostoru vrat nehrají.

Využít můžete různých automatických mechanismů, které díky kontrolním sensorům kontrolují pohyb dveří. Ty se tak nemohou samy náhodně spustit. Někteří lidé preferují z bezpečnostních důvodů vrata, která se otevírají manuálně. Dalším bezpečnostním prvkem je automatické vypínáni vrat při náhlém výskytu překážky.

Tip Living.cz! Nezapomeňte na bezpečnostní systém. Stejně jako vchodové dveře potřebují i garážová vrata bezpečnostní systém. Je to přeci jen stejný vchod do domu jako kterýkoli jiný.

Do vrat lze zabudovat různé bezpečnostní systémy. Tak například zajištění proti zvednutí, kdy vrata sama zaskočí do odrazu vodicí kolejnice. Vrata jsou tak chráněna proti vypáčení. Další možností je vystavená lišta. Skládá se z kontaktního pásku a gumového profilu. Reaguje již na nepatrný tlak. Ihned dává signál bezpečnostní spínací jednotce. Naproti tomu bezpečnostní kontaktní rohože fungují na bázi detekce osob v ohraničené oblasti. Může sloužit i k zajištění bezpečnosti v nebezpečných zónách průmyslových objektů.

Myslete na servis

I ten nejlepší a nejdražší mechanismus někdy potřebuje opravu. Při pořizování garážového systému se nezapomeňte informovat, zda společnost poskytuje také opravářský servis. Budete tak klidněji spát. Rovněž vybírejte takový typ dveří, který přílišnou údržbu nepotřebuje.

A co vy? Máte už vybráno?

Text: Martina Gillichová
Foto: freshome.com, hormann.cz, ashsystem.cz, svestkaeurookna.cz, idealnivrata.cz, librax.cz

27.11.2015 4:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist