Vyberte pro svou kytici tu správnou vázu

Živé květy by sice měly zdobit naši domácnost po celý rok, ale co si budeme povídat – přece jen v létě jsou nejdostupnější, a tak právě teď je domů přinášíme nejčastěji. Myslíte si, že pro ně uděláte maximum, když je co nejrychleji dáte do vázy s vodou? To máte určitě pravdu, ale váza by to neměla být jen tak ledajaká. S kyticí by měla ladit, vytvořit s ní dokonalou dvojici, která k sobě jednoznačně patří.

2west32293835127_8df504e910_o-1100x618.jpg Celá galerie 26 Zdroj: Westwing

Když se vydáte do obchodu

Nejlepší je si už při nákupu vázy uvědomit pár důležitých maličkostí. Především byste měli vybírat takovou vázu, která bude ladit s ostatním zařízením v místnosti.

Do moderního interiéru si můžete bez obav pořídit vázu z nerezu. V rustikálně zařízeném prostoru se bude dobře vyjímat porcelán nebo keramika. K venkovskému stylu se zas hodí plechové džbány nebo bandasky.

K dostání jsou vázy z různých druhů materiálů, všelijakých tvarů i barev. Mohou být průhledné i neprůhledné, dekorované, se strukturovaným povrchem a broušené. Ale pokud chcete jít na jistotu, pořiďte si vázu z čirého skla. Dá se říci, že sklem nikdy a nikde nic nezkazíte.

Potrpíte si na velké kytice, nebo vám stačí jedna růže?

To je další důležitá věc, která hraje roli při výběru vhodné vázy. Právě to ovlivní, jakou velkou a jakého tvaru si vázu pořídíte. Je dobré si předem uvědomit, jak velké kytice nejčastěji kupujete nebo dostáváte. A samozřejmě je také důležitá délka stonků. Pokud máte rádi jednoduchost a potrpíte si na jednu dlouhou růži či gerberu, vyberte si vysokou, úzkou vázu.

Dejte si však pozor na to, aby byla váza dostatečně stabilní. Znamená to, že by měla mít buď těžší dno, anebo by její spodní část měla být znatelně širší než hrdlo. Ostatně tento typ vázy by měl být v různých velikostech vybavením každé domácnosti.

Tip na univerzální řešení

Pokud patříte mezi ty, kteří mají rádi tah na branku, a nesnášíte komplikovaná řešení, tak si asi říkáte, že si nechcete pořizovat do každé místnosti jinou vázu a chcete mít doma několik univerzálních kousků. V tom případě, jak jsme se už zmínili výše, je ideální volbou výrobek z čirého skla. Je lepší si ho pořídit v několika velikostech a v různých tvarech, abyste měli k dispozici vázu vhodnou k jakémukoli typu kytice.

Výhoda skla spočívá v jednoduchosti. Na váze tím pádem nejsou žádné nadbytečné ozdoby, mívá jednoduchý tvar, a co je hodně důležité: Ničím neruší krásu samotných květů.

Tím však bezstarostnost končí. Protože je na ní a v ní všechno vidět, je nezbytně nutné pravidelně měnit vodu a udržovat ji dokonale čistou, protože i voda je vlastně součástí květinového aranžmá. I tady si naštěstí můžete trochu ulevit.

Vodu ve váze totiž můžete obarvit speciální barvou, která je k dostání v květinářstvích. Můžete zde také koupit velmi populární gelové perly, které jsou dalším zajímavým ozvláštněním květinových aranžmá ve skleněných vázách.

 

24.7.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist