Výběr pracovní desky, dřezu a baterie

Kuchyň patří k nejzatěžovanějším místnostem v bytě, a tak bychom při výběru jejího zařízení měli klást důraz zvláště na kvalitu a trvanlivost materiálů pro ni vhodných. Zvlášť pracovní desky toho musí hodně vydržet, ale často může být problémem i výběr toho správného dřezu s baterií. Nelze opomenout ani důležitost snadné údržby, která je u kuchyňského vybavení také nezanedbatelná.

Volit můžete mezi pracovní deskou s daným rozměrem a deskou na míru. U první varianty je daný rozměr – standardní délka. Obvykle se vyrábějí z laminátu nebo masivního dřeva. Zvláště vhodné jsou pro lineární kuchyně do délky 2,5 m. Pokud na nákup opravdu spěcháte, můžete si je z obchodu odvézt okamžitě. Pracovní desky budou na vámi požadovaný rozměr teprve upravovány. Z materiálů můžete vybírat podle vkusu mezi laminátem, dřevem, akrylemkamenem. Mnoho kuchyní v současné době má atypické rozměry, a tudíž i jejich uspořádání pak vyžaduje řešení na míru. Navíc vám ve specializovaných prodejnách obvykle mohou kromě nařezání kuchyňské desky na míru zajistit i dopravu k vám domů.

Při objednání akrylátové pracovní desky je dokonce možná volba vestavěného dřezu. Posléze tak vzniká velmi praktický jednolitý díl, který jistě oceníte. Díky takovéto volbě získáte velmi hygienickou a zároveň odolnou povrchovou úpravu. Dostupná je obvykle ve více barevných variantách, nejčastěji v bílé, černé a béžové. Dřez si můžete pořídit také porcelánový, má hladký povrch, snadno se čistí a je takřka nemožné jej poškrábat nebo poškodit skvrnami. Má na baterii již předvrtaný otvor.

Moderní dřezy – velká inspirativní fotogalerie

Jednoduchý prostorný dřez vám poskytne spoustu místa na mytí i oplachování nádobí. Je bez předvrtaného otvoru na baterii, a tak se sami můžete rozhodnout, kam ji umístíte. Víte-li, že upřednostníte spíše dřez s odkapávačem, poskytne vám tento typ dostatek místa, jak pro mytí, tak pro sušení nádobí. Vodu udrží mimo pracovní desku. Obvykle je také bez předvrtaného otvoru na baterii, můžete se tedy sami rozhodnout, zda odkapávač umístíte vlevo či vpravo od samotného dřezu. Dvojitý dřez je klasickou variantou s místem na mytí i oplachování nádobí. Je oboustranný a bez předvrtaného otvoru. Poslední obvykle nabízenou variantou může být dřez, který lze nazvat „tři v jednom“. Obsahuje plochy na mytí, oplachování i následné sušení umytého nádobí.  Taktéž je oboustranný bez předvrtaného otvoru a volba baterie a jejího umístění už je na vás.

Jaká je ta nejlepší volba baterie právě pro vás a vaši kuchyň? To už záleží na vašich zvyklostech, potřebách a preferencích. Mezi nejpopulárnější patří v současnosti jednopákové baterie, baterie vysoké a baterie se sprchou. Baterie jednopákové umožní velmi snadné ovládání průtoku a teploty vody, a to jednou rukou. Baterie vysoké jistě uvítáte všude tam, kde často myjete velké nádoby, hrnce nebo pečící plechy. A konečně vysoké baterie se sprchou, ty vám zase usnadní oplachování nádobí.

Už máte vybráno? Pokud ne, hledejte další inspiraci v našich článcích s názvy: „Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku“, „Moderní kuchyňské dřezy“ a v článku „Jak na mycí centrum v kuchyni“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: trendzona.com, roomkitchendesigns.blogspot.com, sayaganteng.info, houzz.com, modern-decors.com

14.1.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist