Vybavujete koupelnu? Chcete vanu a nebo sprchu?

Velmi často se na stránkách magazínů o bydlení objevují články označující koupání ve vaně za svého druhu přežitek a naopak sprchování pak bývá vnímáno jako to, co je moderní a čemu patří budoucnost. Pomineme-li fenomén vířivých van, které se k běžné každodenní hygieně příliš nehodí, a zaměříme-li se na to, kde si člověk nejlépe odpočine, pak je koupání jednoznačným vítězem s více než tisíciletou tradicí a sprchování se pod touto optikou stává jakým si hygienickým fast foodem.

124538-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Sprchování jako jedna z hygienických „technik“ není žádným výstřelkem současnosti. Ve většině veřejných lázní se používaly primitivní mechanizmy připomínající v principu dnešní sprchu, která ale tenkrát sloužila k okamžitému ochlazení těla proudem padající studené vody. Relaxace a očista se prováděla v bazénech, kádích nebo v něčem, co připomínalo dnešní vanu.

Velká inspirativní galerie sprchových koutů

Lázně a vysoká kultura těla

Pro koupání ve vaně hovoří hned několik skutečnosti. Vodu ve vaně je možné obohatit o různé přísady, které napomáhají uvolnění celého těla a přináší odpočinek i po psychické zátěži. Tradičně se používaly olejové přísady v kombinaci s léčivými bylinami, čímž si člověk pro sebe vlastně připravil jakýsi revitalizační roztok, do kterého se jazykem dnešního žargonu mohl „naložit“ a nechat o sebe pečovat. Teplá voda uvolňuje např. napětí ve svalech, roztahuje póry a olej zvláčňuje pokožku.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Byliny uvolňují léčivé látky, které pronikají do tkání a doplňují tak celý proces. Je to jako pobyt v lázních, kde se rovněž tělo „tepelně zpracovává“ v různých „nálevech“ obohacených např. o minerály atp. Nic z toho nemůže sprchování nabídnout. Jeho předností je v tomto smyslu pouze možnost využít silného proudu vody, který prokrvuje pokožku a vzdáleně připomíná klasickou masáž silným vodním proudem známou jako„skotské střiky“.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Při takovém pobytu ve vaně, jako v malé a nenáročné soukromé lázni,  člověk leží a zbavuje se tak veškeré odpovědnosti za váhu svého těla. Pobyt v teplé vodě je člověku přirozený, podobným způsobem trávil svůj čas před narozením. Relaxování ve vaně umožňuje současné popíjení čaje, kávy či čehokoliv jiného, ve vaně se dá číst kniha nebo noviny. Ve vaně se dá doslova „bydlet“ a možnost koupání ve vaně byla samozřejmou výsadou králů.

Proti pobytu ve vaně a ve prospěch sprchování ale hovoří ekonomie takového počínání. Spotřeba vody je při koupání přibližně dvojnásobná, ovšem platí to do okamžiku, než člověk začne sprchováním trávit delší čas, než jen ten, který je potřeba ke spláchnutí sprchového gelu.

Doporučujeme: Koupelny fotogalerie 2012

Karel Holý
foto Ideal Standard, Keramag a archiv autora

11.9.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist