Všichni chtějí obývák i kuchyň v jednom, ale proč ? A co je k tomu potřeba?

Spojit kuchyň s obývacím pokojem a vytvořit tak jednu velkou místnost, je dlouhotrvající trend, který má ale celou řadu v uvozovkách odpůrců a nebo zkrátka není možné na jeho adresu říct, že by byl tzv. zcela dokonalý. Jaké jsou jeho výhody, nevýhody a co je v prvé řadě potřeba k tomu, aby to dobře fungovalo?

124437-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Spojení kuchyně a obývacího pokoje v jeden velký obytný prostor, je sice na jednu stranu dlouhotrvající trend, je to tzv. moderní, ale podíváme-li se do historie, pak se vlastně nejedná o nic jiného, než o klasickou „sednici“, se kterou se můžeme setkat v drtivé většině původních venkovských stavení. Sednice je vlastně oním pokojem s kuchyňským koutem, je to jedna velká místnost, ve které se lidé scházeli, ve které žili, vařili, odpočívali a která většinou sousedí s ložnicí, čímž výčet místností takového tradičního stavení vlastně končí.

Nepřehlédněte – velká fotogalerie obývacích pokojů

Výhody a nevýhody

Základním výhodou takového řešení je vytvoření onoho „velkého prostoru“, kde se člověk může cítit volněji, než v interiéru striktně porcovaném příčkami. Je to způsob, jak si dopřát komfort pobytu v relativně velké místnosti a to i v malém bytě. Takové řešení je také velmi společenské, kuchař nebo jiný momentální uživatel kuchyňského vybavení, není při přípravě pokrmů oddělen od komunikativní části bytu tak, jako tomu bylo u šlechtických sídel, kde vařilo služebnictvo a panstvo pak jedlo samo ve svých komnatách.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Taková otevřenost může být ale problematická. Ten, kdo jí, nebo vaří, může přirozeně rušit toho, kdo právě touží po poslechu hudby nebo po sledování TV, filmu atp. Jinými slovy, ona populární a velkorysá otevřenost interiéru je v prvé řadě o schopnosti jeho uživatelů dohodnout se na programu jeho obývání, je to o kompromisu a dohodě.

A podmínkou je…

podmínkou je rozhodně přítomnost silné odtahové či recyrkulační digestoře, která bude schopna odvést mastné páry vzniklé vařením či jinou, nejen tepelnou úpravou potravin. V opačném případě budou ulpívat mastné páry nejen na kuchyňské výbavě, ale i na nábytku v přilehlé obytné části místnosti. Ona známá „lepkavá“ fólie, která dokonale fixuje prach, výrazně sníží životnost zejména čalouněného nábytku.

Jaroslav Zákolanský
Foto archiv firem

17.7.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist