Vsaďte na vlastní jezírko. Dodá zahradě šmrnc

Už se vám okoukaly květiny v záhonu a přemýšlíte, čím zahradu oživit? Pořiďte si vlastní jezírko. To dokáže obyčejný dvorek nebo zahrádku před domem proměnit v zajímavý a živý prostor.

Ještě než se pustíte do plánování, nezapomeňte, že i sebemenší jezírko potřebuje dostatek místa. Do pěti metrů čtverečních se vám nejlépe bude hodit už hotové jezírko, které koupíte ve specializovaných obchodech. Pokud si chcete s prostorem více hrát, určitě vsaďte na fóliovou variantu, která umožní osobité řešení.

Hotový model

Modely jezírek rozmanitých tvarů a velikostí seženete prakticky v kterékoliv specializované prodejně. Většinou jsou malé bazénky vyrobeny z polyetylenu odolnému proti UV záření. Při nákupu musíte zvážit, máte-li k dispozici dostatek místa pro hloubku jezírka. Do prohlubně kolem se navíc musí vlézt substrát i s rostlinami, a to tak, aby hlína nepadala do vody.

Máte-li jezírko doma, je třeba pustit se do jeho umístění na zvolené místo v zahradě. Jak na to? Podle tvaru jezírka vykopejte jámu, přičemž na stranách a u dna přidejte asi 10 cm. Na dno nasypte deseticentimetrovou vrstvu písku. Poté do jámy vložte jezírko a naplňte jej do jedné třetiny vodou. Vodováhou pak zkontrolujte, jestli je jezírko v rovině.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Prostor vzniklý mezi jezírkem a hlínou vyplňte pískem a důkladně jej zalijte vodou. Pak doplňte zbytek vody i do jezírka. Pamatujte na to, že do malého jezírka se hodí zásadně jen menší rostliny.

Fóliové jezírko

Pokud se chcete pustit do vlastní tvorby, zvolte jezírko fóliové. Dá vám větší možnost používat vlastní fantazii. A na jeho stavbu zvolte nejlépe letní období. Za teplého počasí je totiž fólie pružnější a lépe se s ní pracuje.

Fólií existuje nespočet druhů, proto se řiďte jednoduchou zásadou: fólie silná 0,5 a 0,8 mm stačí pro menší jezírka až do hloubky 75 cm. Pro všechna jezírka s hloubkou od 80 do 150 cm se standardně používá fólie o síle 1 mm. Do větších jezírek s hloubkou nad 150 centimetrů je nejvhodnější fólie o síle 1,5 milimetru.

U vytváření fóliového jezírka postupujete podobně jako u předchozího typu, jen s tím rozdílem, že si tvar jezírka vymyslíte sami. Po zapuštění jezírka, vymodelujte břehy. Se sázením rostlin počkejte alespoň den, aby se hlína usadila.

Inspirativní fotogalerie zahradních jezírek

Aby bylo pořád hezké

K nezbytnému vybavení vhodnému k údržbě jezírka patří podběrák na nečistoty. I podběráků je však mnoho druhů, proto si rozmyslete předem, k čemu jej chcete využít. Plastové podběráky se hodí pro vybírání odumřelých rostlin, řas a listí. Jemnější podběráky pak využijete při sběru spadaných okvětních lístků nebo podobných drobných částí.

Přesto však platí, že na všechno klasický podběrák nestačí. Pokud chcete udržovat jezírko v dokonalé čistotě, vyplatí se vám pořídit vysavač, který odsaje jak odumřelé části rostlin, tak kal.


Martina Tlachová
Foto: jezirka-eshop.cz, remarc.com, gardenvisit.com

12.8.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist