Vraťte starým předmětům zašlý lesk a slávu

Dostaly se vám do rukou staré věci, které mají svoji historii a vy nevíte co s nimi? Pro tento případ jsme si pro vás připravili několik tipů a nápadů jak je v domácnosti znovu využít a dát jim novou, třeba i estetickou funkci.

Starý stůl se šuplíkem, starý obraz, rám, krabičky všech velikostí a další takové „poklady“ se mohou skrývat u vás ve slepě nebo na půdě. Retro styl a rustikální ráz jsou v kurzu a navíc recyklace materiálů je další užitečná věc. Proč tedy nezkusit udělat ze starého kusu nábytku originální designový kousek?

Barvěte, šmirglujte, přemýšlejte
Obyčejnou věcí, kterou můžete snadno přeměnit podle své libosti je například židle nebo stará stolička. Pokud je dřevo v dobrém stavu a nepotřebuje renovaci, můžete se dát ihned do práce. Nebojte se ošmirglovat starý lak nebo nátěr a oživit stoličku netradiční barvou jako je růžová nebo citrónově zelená. Pro evokaci lidového prostředí ji pomalujte tradičními motivy, které najdete v dílech Jožky Uprky nebo Josefa Mánese, známých malířů, kteří se věnovali folklóru.

Staré plechovky a ostatní nádoby
Plechovky a obzvlášť ty barevné a potištěné dokážou být sami o sobě zajímavým kouskem. Dobře vyniknou mezi předměty, které vypadají nudně nebo stroze. Jejich využití je široké, zajímavým však může být použití coby květináče. Perfektně se v nich budou vyjímat voňavé bylinky do vaší kuchyně.

Starý rám
Rám zničeného obrazu se dá využít mnohými způsoby. Může sloužit jako prostor na lepení různých vzkazů. Do rámu se vsadí černá tabule a vzkazy můžete psát křídou dovnitř. Můžete ho využít i jako orámování koláže fotek z dovolené připnutých kolíkem na lanku.

Sklo a skleněné nádoby
Sklo v interiéru umístěné před zrcadlem, zavěšené do vzduchu nebo postavené na okně svými odlesky příjemně rozveselí interiér. Skleněné nádoby zároveň nabízí široký druh užití. Mohou sloužit jako svícny, zásobníky na tužky nebo na drobné domácí potřeby. Ozdobit je můžete snadno – nalepte na ně krajku, kus látky nebo je obalte do papíru.

Kamenné předměty
Velmi stylovým doplňkem do domácnosti se může stát i obyčejné koryto, které v zahradě už dávno ztratilo svou původní funkci. Takový prvek vdechne vašemu domovu velmi specifickou a svébytnou atmosféru, inspirovanou Francií a jižními zeměmi. Poněkud složitější může být instalace koryta jako umyvadla v koupelně nebo i kuchyni, výsledný efekt ale stojí za to.

Ostatních předmětů, které se dají využít se v každém sklepě, nebo půdě najde určitě mnoho. Vyberte si několik, ke kterým máte osobní vztah a zkuste o takové předmětu uvažovat jako o hmotě, které dáte novou funkci. Čelo postele můžete použít jako zajímavý obklad stěny, starý šuplík jako závěsnou skříňku, starou nabarvenou váhu jako svícen, pytle naplněné pilinami jako originální venkovní posezení, starý soudek jako stolek nebo truhlu jako originální posezení ven …

Nechte se dále inspirovat naší fotogalerií.

Text: Hana Kotulánová
Foto: inhabitots.com, maloblogg.blogspot.com, covetliving.com, pinterest.com, domesticbliss-domesticbliss.blogspot.com, bedifferentactnormal.com, eddieross.typepad.com, beigeisdead.com, hustleyourbustle.com, funkybeardecor.com, caycee-angingwiththehewitts.blogspot.com, patternpulp.com, ffffound.com, brookanna.blogspot.com

10.2.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist