Vrací se móda 60. a 70. do našich domovů? Ne tak docela

Interiérové trendy jsou rozmanité, ale vliv 60. a 70. let neboli tzv. retro stylu je více než patrný. Znamená to tedy, že budeme sedět podobně jako naši rodiče či prarodiče na židlích z umakartu s kovovou konstrukcí a odpočívat v subtilním křesílku na nožkách s relativně tenkými opěrkami na ruce? Tak toho se rozhodně bát nemusíte.

3essential-home_mid-century-reading-area-with-outdoor-view-_-spring-summer-vibes-1100x618.jpg Celá galerie 28 Zdroj: Essential Home

Všechno to začalo v Bruselu

Dá se říci, že popularita retro stylu, nebo chcete-li bruselského stylu, odstartovala na výstavě Expo 58 v belgickém Bruselu. Právě tam slavil velký úspěch československý pavilon, známý později jako Bruselský pavilon na Výstavišti v Holešovicích, který byl na začátku 90. let minulého století po devastujícím požáru stržen.

Nábytek z kovu, podýhované překližky a umakartu

Co se týká nábytku, tak se těžké, bytelné kusy začaly v 60. letech proměňovat v subtilní, lehké kousky, pro něž byly typické šikmé nožky. Týkalo se to jak židlí a křesel, tak i komod, skříněk a dokonce i stolků. Konstrukce židlí, křesel a stolů byla často kovová, sedáky byly z plastu, umakartu, příp. dřevěné. Pro kovové části byl typický černý lak.

Nábytek byl většinou vyrobený z ohýbané podýhované překližky, měl odlehčený vzhled, za což mohly především už výše zmíněné nožičky, které vystřídaly do té doby obvyklé sokly.

Žlutá, zelená a modrá

Interiéry se výrazně odlehčily vlivem nábytku, ale zároveň se i probarvily. Kromě odstínů šedé a černé se začaly objevovat výrazné a syté tóny žluté, zelené, červené a modré. Změnily se také dezény na kobercích a textiliích. Romantické kytičky vystřídaly geometrické prvky. To se ostatně projevilo i ve tvaru svítidel. Baculatá stínidla dostala přísný geometrický tvar reflektorů.

Hurá na půdu

To všechno se stalo inspirací pro současné interiérové designéry. Znamená to, že vám nic nebrání vyrazit na půdu a snést dolu „historický“ kousek, který se po renovaci určitě stane zajímavým solitérem ve vašem bytě. Na druhou stranu je pravdou, že prvky bruselského stylu sice pronikají do moderního bydlení, ale výroba použitých materiálů je ovlivněná novými technologiemi, barevné odstíny jsou o něco tlumenější, křesla a židle pohodlnější a svítidla jsou většinou vybavená úspornými žárovkami LED.

21.6.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist