Jak si vytvořit voňavé kouzlo domova?

Co je doma, to se počítá. Zpříjemnit si pobyt uvnitř není vůbec složité a delší zimní večery přímo vybízejí k experimentům s vůněmi. Víte, že nejlépe zachycené prožitky jsou právě přes vůně? Každý si jistě pamatujeme spoustu vůní z dětství… Pojďme si osvěžit paměť!

(Zdroj: shutterstock)

Vždy bychom měli upřednostnit vůně přírodní, protože ty ovlivňují naši psychiku mnohem pozitivněji než vůně syntetické. Mají mnoho funkcí – působí proti stresu, uvolňují, stimulují, zrychlují usínání, uzdravují a podobně.

Oproti ostatním smyslům se čich nedá ošálit, vzpomínky umocněné čichem jsou nejsilnější. Po zachycení vůně našimi receptory putuje informace přímo do paměťového centra – na rozdíl od zraku, sluchu, chuti a hmatu, kdy zachycený moment podléhá „filtraci“ v mezimozku. A proč? U ostatních vjemů dochází k třídění proto, aby se náš mozek nepřehltil.

Nejen obchodníci využívají vůně ke zvýšení prodeje. Ve spojení s příjemnou hudbou to pak může být až vražedná kombinace, zvuk je hned druhým nejsilnějším vjemem.

Vědomě nevědomě

Když jsme si vysvětlili, jak to s čichem je, je na čase pozitivní účinky jednotlivých vůní využít. K navození příjemné a útulné atmosféry je nutné mít na mysli, že méně je někdy více. Aneb s koncentracemi bychom to neměli přehánět.

  • Zlepšení nálady – máta
  • Povzbuzení – citron, bergamot, mandarinka, citronová tráva
  • Uvolnění – levandule, meduňka, heřmánek, borovice, tymián
  • Harmonizace – růže, pomeranč
  • Stimulace – jasmín, santalové dřevo, růže
  • Soustředěnost – citron, eukalyptus, cedrové dřevo, rozmarýn, citronová tráva
  • Sebedůvěra – citrusy, jablko, magnolie, růže, třešňový květ

Trénovaný nos dokáže rozpoznat až deset tisíc různých vůní a pachů. Není tedy na škodu vůně kombinovat. Avšak pozor, ne všechny vůně se hodí ke všem. Nechcete studovat zásady aromaterapie? Těmito mixy určitě ničemu neuškodíte:

  • citron + rozmarýn + vanilka (svěží vůně)
  • pomeranč + skořice + hřebíček (zimní vůně)
  • limetka + máta + tymián (jarní vůně)
  • borovice + bobkový list + muškátový oříšek (podzimní vůně)
  • pomeranč + zázvor + vanilka (orientální vůně)

Není nutné se řídit striktně tím, co je psáno. Poslechněte svůj čich a experimentujte, které vůně jsou vám příjemné. Každému voní něco jiného a i na tom je založena podstata přírody. Rostliny voní za účelem přilákání opylovačů a u lidí je to vlastně obdobné. Také si své partnery a partnerky vybíráme podvědomě podle toho, jak nám voní.

Vůně máme vybrané, hurá do toho

Vůně se dají využít v mnoha podobách. Nejčastěji sáhneme po olejíčku, extraktu či spreji. U spreje pozor na intenzitu!

Osvěžovač do nádobky

To je asi ta nejjednodušší a zároveň velmi efektivní varianta. Na výrobu nádobkového osvěžovače budete potřebovat pouze jedlou sodu a esenciální olej oblíbené vůně. Jako nádoba se hodí ozdobná menší sklenička (nebo obyčejná, kterou si vylepšíte dle vlastního vkusu).

Do skleničky nasypte přibližně 80 gramů jedlé sody a zakapete 8 kapkami olejíčku. Pak už jen zbývá proděravět víčko a osvěžovač je hotov! Pro hezčí vzhled ještě dávám přes víčko ubrousek a kolem ho ovážu přírodním provázkem. Fantazii se meze nekladou.

Jedlá soda skvěle absorbuje pachy a takto doma vyrobený osvěžovač vydrží měsíc. V průběhu můžete dokapat olejíček, ale po čase je vhodné vyměnit i jedlou sodu.

Osvěžovač ve spreji

Ani sprejový osvěžovač není nikterak složitý. Svěží vůni umocňuje například citron. V půl litru vody rozmíchejte lžičku jedlé sody a přes plátýnko přeceďte citronovou šťávu (množství vyzkoušejte podle intenzity, která vám bude příjemná, většinou stačí šťáva z jednoho citronu). Po vypěnění směs přelijte do rozprašovače a vyzkoušejte.

Gelový osvěžovač

Jako médium skvěle poslouží obyčejná želatina. Želatinu si připravte dle návodu výrobce a přidejte vrchovatou lžičku soli pro lepší uchování. Zamíchejte, nechte krátce chladnout. Jako nádobku lze opět využít sklenici.

Do sklenice nakapejte 12 kapek olejíčku a můžete přidat i potravinářské barvivo (asi 5 kapek) pro zajímavější vzhled. Vše zalejte lehce zchladlou želatinou a promíchejte. Pokud stojíte o umělecké dílo, atraktivitu zvýšíte přidáním kamínků, korálků, mušliček a tak dále. Tento krok čiňte tehdy, když bude želatina svou konzistencí připomínat med. Pak promíchejte a nechte definitivně ztuhnout. Sklenička může zůstat otevřená nebo překrytá propustnou látkou.

Olejový osvěžovač

Olejový osvěžovač má výhodu v tom, že drží opravdu dlouho. Do užší sklenice nalijte asi tak 120 ml dětského olejíčku (bez parfemace) a přidejte 12 kapek vůně. O provonění interiéru se postarají špejle (či rákosové proutky, bambusové špízy nebo jakákoliv tenká dřevina), které vložíte do nádobky.

Pokud nemáte po ruce úzkou nádobku, stejně dobře poslouží i jiná uzavíratelná sklenička, jejíž víčko lze proděravět. Do dírek zasunete špejle a máte opět hotovo. Osvěžovač už neplní svou funkci? Klid, přikápněte esenciální olejíček.

A nebo…

Ještě jste si nevybrali? Další možností provonění je například výroba vonných kvítků. Smíchejte 80 gramů jedlé sody + 8 kapek vonného olejíčku + převařenou vodu tak, aby vznikla tuhá kašička. Vodu přidávejte opatrně! Kašičkou pak naplňte silikonová tvořítka a nechte schnout. Pro delší vonící efekt kvítky občas pokapejte olejíčkem.

Oblíbenou dekorací jsou i mixy koření a sušených plodů, květů, chvojí… Které stačí nasypat do misky. Nezapomeňte ani na bylinky a vytvořte si svůj bylinný sáček. Nebo místo bylinek použijte namletou zrnkovou kávu.

Stále je to moc pracné? Zapíchejte do pomeranče hřebíček a je to! Usušené plátky jablek, citronu či pomeranče lze navléknout na bavlnku – spojíte tak hezké s voňavým.

 

 

Publikováno: 30.12.2022, Autor: autor: Gabriela Povýšilová | zdroj: Kurz výroby aroma difuzérů

Mohlo by vás dále zajímat

Gelový osvěžovač vzduchu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Gelový osvěžovač vzduchu

Vyrobte si domácí osvěžovač vzduchu s vlastní vůní

Jak vyrobit osvěžovač vzduchu doma bez chemikálií

Vůně do auta

Jak si vyrobit vůni do auta.

Jak vyrobit domácí vůni na toaletu

Jak jednoduše vyrobit domácí vůni na toaletu

Aroma difuzér

Aroma difuzér

Vonné difuzéry

Jak si vyrobit vonné difuzéry.

ČTĚTE DÁLE

Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?
Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?

Tipy a triky

Pokud jdeme do honosné restaurace, měli bychom si osvojit správné používání příboru. Jen tak se nám nestane společenské faux pas.

Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?
Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?

Tipy a triky

Zvlhčovač místnosti je tím nejlepším řešením pro zvlhčení suchého vzduchu. Má blahodárné účinky na váš organismus. Víte, jak si ho vybrat?

Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami
Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami

Tipy a triky

Vhodné pokojové rostliny můžete vybrat i podle proslulého asijského učení feng šuej. Zjistíte tak, které jsou pozitivní a které negativní.

Jak zatočit s vodním kamenem
Jak zatočit s vodním kamenem

Tipy a triky

Problémy s vodním kamenem řeší domácnosti v celé republice. Příčinou je tvrdá voda, která za sebou zanechává nejen nevzhledné stopy, ale ničí i spotřebiče.

Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit
Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit

Tipy a triky

Inteligentní spotřebiče do kuchyně nejsou nepřátelé, ale pomocníci. Ulehčí vám život. Nevěříte? Seznamte se s těmi nejšikovnějšími, možná změníte názor.

Rozehrajte doma symfonii vůní
Rozehrajte doma symfonii vůní

Tipy a triky

Voňavý byt je snem většiny z nás. Někdy ovšem nestačí jenom pravidelně větrat, ale naše domácí prostředí potřebuje trochu pomoci – třeba katalytickou lampy.

Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky
Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Tipy a triky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

Tipy a triky

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí
Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí

Tipy a triky

Péče o spacák je důležitá činnost z mnoha hledisek. Především jde o jeho živostnost, kterou pravidelnou péčí ještě prodlužíte. Neméně důležité je i jeho čištění.

Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky
Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky

Tipy a triky

Čištění skvrn od trávy je noční můrou každé hospodyně. Jsou nevyzpytatelné a úporné, ale vyzkoušet na ně můžete několik osvědčených prostředků, které by je měly odstranit.

S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky
S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky

Tipy a triky

Čištění digestoře, a to venkovního pláště i tukového filtru, vyžaduje pravidelnost, nicméně pokud ho nezanedbáte, strávíte údržbou minimum času.

Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně
Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně

Tipy a triky

Pokud vám vadí pavouci v domě, zbavte se jich šetrnou a přírodní cestou, která na ně mnohdy výborně funguje, a je navíc ekologická i ekonomická.