Voňavá kuchyň bez páry? S pořádnou digestoří to není žádný problém

Funkční odsavač par určitě oceníte, a to zvláště v malé kuchyni či v kuchyňském koutě bez okna. To však neznamená, že ho ve velkých místnostech nepotřebujete. Naopak. Bez něj to prostě nejde. A vzhledem k široké nabídce různých typů si určitě vyberou i ti nejnáročnější z vás.

digestor-3-1100x618.png Celá galerie 20 Zdroj: shutterstock.com

Pravdou je, že ne každá digestoř se hodí všude. Rozhoduje prostor i způsob vaření. Důležité tedy je při výběru zohlednit nejen styl kuchyňské linky, ale i to, zda běžně připravujete k obědu několik menu o několika chodech, zda raději pečete v troubě, vaříte v páře nebo jsou vaším nejoblíbenějším kuchařským výtvorem šťavnaté steaky.

Digestoř na několik způsobů

Dávno už neplatí pravidlo, že digestoř musí doslova „lícovat“ s varnou deskou. V současné době si můžete klidně pořídit digestoř ve tvaru válce či typ se šikmou nebo svislou plochou. Existují už také odsavače par, které jsou výsuvné z pracovní nebo přímo z varné desky a odsávají páry díky štěrbinovému sání směrem dozadu.

Obecně se dá tedy říci, že díky moderním technologiím jsou tato zařízení více variabilní ve vztahu k varným deskám a mají výrazně větší výkon než ty, které se vyráběly před deseti lety.

Vyberte si typ, který k vám sedí

Můžete zvolit odsavače podle umístění: komínové, ostrůvkové, stropní, lustrové i vestavné. Asi nejflexibilnější, a proto nejpoužívanější, jsou však ty komínové. Upevňují se na stěnu nad varnou desku, ale nemusí mít pouze chronicky známý „komínový“ tvar. Mohou připomínat vlnu, nakloněnou rovinu, válec, desku či hranol.

Zrovna tak záleží jen na vás, jestli si chcete pořídit digestoř coby solitér nebo upřednostňuje spíše minimalistickou a nenápadnou desku.

Čtěte také:

Můžete ji dát do rohu nebo nad ostrůvek

Zajímavé je, že existují i odsavače par, které jsou přímo určené nad rohovou varnou desku. A dokonce mohou být i „ostrůvkové“ třeba ve tvaru T nebo umístěné přímo na stropě. Ty se instalují do stropního podhledu, a pokud si vyberete bílou digestoř, tak se stane téměř neviditelnou, protože se stropem skoro splyne.

V poslední době je hodně trendy výsuvná digestoř, která při vaření vyjíždí z pracovní desky. Ovšem pokud máte pod varnou deskou troubu, tak ji asi nepoužijete. Potřebujete totiž část tohoto prostoru na její instalaci. Ještě „vychytanější“ jsou digestoře integrované přímo do varné desky.

Elegantní jsou lustrové digestoře, které visí, jak už jejich název napovídá, ze stropu a připomínají klasický lustr. Sice jsou skvělým designovým prvkem, ale jejich výkon není příliš velký, takže se hodí spíše do kuchyní, kde je preferována příprava nenáročných pokrmů a kde se moc nesmaží.

Že právě teď nevíte, jakou digestoř vybrat? Nechte se inspirovat v naší galerii:

Text:  Ivana Kukalová, foto: shutterstock.com

4.8.2022 2:00 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist