Volně stojící lampy – která se hodí právě k vám?

Staly se nedílnou součástí prakticky všech pokojů. Jejich svit přináší světlo tam, kde ho zrovna potřebujeme a díky neúnavné práci designérů na stále lepších funkcích a vzhledu, jsou vítaným doplňkem, který vnáší do domů útulnost.

1west48265102187_6b7aa03453_o-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Westwing

Lampy a svítidla jsou často poněkud nespravedlivě přehlížené. A přestože je mnozí považují pouze za praktický doplněk, věřte, že pokud se rozhodnete trochu zainvestovat, pak se právě stojící lampa může stát dominantním kusem celé místnosti. Už dávno není jen ozdobou tmavých rohů, ale skvěle na sebe bere i roli alternativního světla k jídelnímu nebo pracovnímu stolu. Může být také pomocníkem při četbě v křesle či na oblíbené pohovce, když na ní v zimních měsících lenošíte zavrtaní do deky s hrnkem teplého čaje.

Není diktát, jen váš vkus

Ať už se jedná o jakoukoli barvu a materiál, při výběru by vás neměla ovlivňovat pouze cena a kvalita, ale především styl. I sebeoriginálnější kousek může působit v interiéru rušivým dojmem, pokud nějakým způsobem neladí s celkem nebo jej vhodně nedoplňuje.

Když si proto vybíráte, zkuste si nejprve představit, jak lampa bude vypadat ve vztahu k barvě stěn, nábytku, sedačce, ale i podlaze a dalším doplňkům, které už v místnosti jsou. Klidně do prodejny vyrazte vybaveni fotkami místnosti v mobilu, a především pak místa, kam ji plánujete umístit.

Nepodceňujte ani výšku lampy. Chcete si sami určovat intenzitu světla? Pak se určitě zajímejte o to, zda jsou lampy vybaveny stmívači. Tyto jsou ideální i do dětských pokojů, zvláště pokud se váš potomek bojí usínat za úplné tmy.

Věnujte pozornost materiálům

Jedním ze zásadních měřítek vaší volby by mělo být také to, z čeho je lampa vyrobena. Na výběr jsou svítidla ze dřeva, kovu a plastu. Pokud chcete něco opravdu extra, věřte, že můžete sehnat i kousky vyrobené z umělého kamene.

Pokud u vás v místnosti převládá dřevo, zkuste si pořídit lampu z kovu. Její chladný vzhled krásně rozbije hřejivou atmosféru. Kombinace kovu se hodí i do elegantních ložnic, kde převládá především bílý a světlý nábytek.

Jakou lampu do dětského pokoje?

Chcete pořídit veselé svítidlo také do hravých dětských pokojů? Proč ne. Pak ale myslete v první řadě na bezpečnost dětí. Lampa by neměla být příliš velká a těžká, aby v případě jejího překlopení během divokého dětského dovádění nedošlo k úrazu. Co do materiálu, hodí se do pokojů menších dětí spíše lampy s dřevěným stojanem a zaoblenou základnou, která svítidlu poskytuje dobrou stabilitu. Stínítko by mělo být z lehčího materiálu, jako je plast.

Do dětských pokojů se nedoporučují papírová stínidla. Důvod je jasný, lampa by zřejmě neměla dlouhého trvání nebo by mohla při dětských hrátkách brzy přijít k újmě. U dětských verzí stojacích lamp výrobci experimentují i s jejich tělem, které mohou být i ve tvaru nějakého zvířátka. Výška by neměla činit víc jak 145 cm.

Jaké další otázky byste si ještě před samotnou koupí měli položit?

  • K čemu přesně bude sloužit?
  • Je v blízkosti místa, kam ji chci umístit, zásuvka? (Popř. má dostatečně dlouhý kabel?)
  • Mám pro ni dostatek místa?
  • Nebude mi překážet její rameno?
  • Jaké žárovky jsou pro ni nejvhodnější?
  • Jak náročná je její údržba a jak se provádí?
  • Jak snadno se s ní manipuluje?

 

15.7.2020 9:30 | autor: EDO

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist