Vodopád na zahradě ochladí vzduch a pohladí duši. Jak na něj?

Zvláště v létě oceníte na zahradě vodní prvek. Nemusí být nijak velký, stačí jen malé jezírko, které příjemně ochladí a zvlhčí okolí. Nejlepší službu vám prokáže vodopád, při jehož šplouchání se vám bude krásně odpočívat. Jak si jej vytvořit?

shutterstock_1688898865-1-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: shutterstock.com

Nebudeme vám namlouvat, že udělat vodopád je hračka. Z konstrukčního hlediska je jeho výstavba nejnáročnější ze všech vodních prvků, ale efekt bude největší. Pokud se neleknete a pustíte se do jeho tvorby, stane se perlou vaší zahrady.

Styl mu určí zahrada

Do moderních zahrad se nejlépe hodí tzv. formální typ, který dodržuje přísný geometrický tvar. Nejčastěji bývá vystavěn z betonu či cihel, případně kamenů pravidelného tvaru.

Přírodní zahradě bude zase nejlépe slušet neformální vodopád, který bývá zbudován z nepravidelných kamenů, aby co nejlépe napodobil přírodní vzhled. Jeho součástí bývají skalky budované po stranách.

V každém případě by měl vodní prvek odpovídat charakteru vaší zahrady a doplňovat ji. Používejte podobné materiály, barvy a kameny, jako jinde na zahradě.

Jaký může být vodopád?

S vodopády můžete dělat optická kouzla a pomoci tak zakrýt některé nedostatky vaší zahrady. Máte třeba širokou zahradu? K jejímu optickému zúžení a prodloužení pomůže dlouhý potok s kaskádou několika malých vodopádů.

Vysoký vodopád na sebe okamžitě strhne veškerou pozornost a zbytek zahrady pak koncipujete jako jeho kulisu. Vodopád ale stačí i nízký, který jemně rozčeří hladinu jezírka a přirozeně se zapojí do okolí.

Kam umístit vodopád?

Nejčastěji je vodopád součástí jezírka, tůně, případně potůčku. Vyberte tedy dostatečně veliké a osluněné místo.

Musíte počítat s tím, že k provozu čerpadla a osvětlení je potřeba elektrická energie, kterou tam musíte přivést. Obvyklá hloubka pro kopání kabelů je stanovena na 60 cm. Zajistěte si, aby při kopání nedošlo k poškození již stávajících instalací.

Aby vodopád vypadal přirozeně, je třeba ho naplánovat ve velikosti odpovídající jezírku. Vhodnější je také umístění jezírka ve svahu nebo ho můžete pojmout jako součást toku.

Nejlepší je, když umístíte jezírko nedaleko terasy, abyste využili jeho ochlazovacích schopností a hlavně se mohli kochat pohledem a odpočívat při zvuku proudící vody.

Čtěte také:

Žádné vodní prvky by neměly být stíněny stromy. Jejich velikým nepřítelem jsou listnaté dřeviny, které vodu znečišťují, a stín zase napomáhá tvorbě mechů.

Pořiďte si silné pomocníky

Vybudování jezírka, případně vodopádu se neobejde bez těžké techniky. Bagr vyhloubí tvar jezírka a přestěhuje zeminu, kam potřebujete. Na přepravu velkých kamenů budete potřebovat jeřáb.

Pro konstrukci vodopádu je nezbytně nutné čerpadlo. Ponorné může být umístěno přímo v jezírku a navíc se hodí pro většinu typů zahrad. Mělo by mít filtr na zachytávání nečistot. Vzhledem k tomu, že čerpadlo není moc hezké na pohled, počítejte s vybudováním šachty, kam ukryjete nejen čerpadlo, ale také čističku a případně UV lampu, které pomůžou udržet čistou vodu, a vás nebude nic rušit při odpolední kávě.

Podívejte se v naší galerii, jak krásné mohou vodopády v zahradě být:

11.7.2022 2:00 | autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist