Vnitřní žaluzie – vertikální nebo horizontální?

Žaluzie jsou klasikou, bez které už si neumíme okna představit. Po látkových roletách nevábných barev, které jsme znali především z bytů v panelových domech, nastal doslova jejich boom. Jak jsou na tom dnes? Co prodejci nabízí a co bude tím pravým právě pro vás?

128077-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Vnitřní žaluzie bývaly často přímo v okně mezi dvěma skly. Určitě si spousta z vás pamatuje, jak lehce se v okně „zasekly“, nebo jak se dolů spustila pouze jedna strana a nebylo možné ji vytáhnout zpět nahoru nebo naopak dolů. Tyto časy už pominuly, dnes se žaluzie montují převážně zevnitř okna, proto je můžete i pohodlně umývat.

Vnitřní žaluzie: funkce závěsů a záclon

Vnitřní žaluzie se dnes vyrábějí v mnoha barevných odstínech, nemusí proto být jen stínítkem proti slunci, ale i zajímavým doplňkem vašeho bytu. Navíc budou viditelné i zvenku, vytvoří tak příjemný dojem z vašeho domova už pro přijíždějící návštěvy.

Hliníkové horizontální žaluzie jsou nejrozšířenější. Jejich výhodou je rychlá montáž, jednoduchá údržba a navíc jsou cenově dostupné – na trojkřídlé okno pořídíte žaluzie již od tisíce korun (plastova-okna-vrata-dvere.cz). Žaluzie mají i svou bezpečností funkci v interiéru.

Vertikální vnitřní žaluzie a jejich využití

Vertikální žaluzie se staly zajímavým doplňkem interiérů převážně na kancelářských pracovištích, ale postupně se začaly používat i v domácnostech. Rozhodnout se pro ně můžete ve chvíli, kdy jste si jistí, že vám nebudou překážet ve využívání pokoje. Mnohdy totiž zaberou celou jednu stěnu. Hodí se proto převážně do větších pokojů, ve kterých si můžete dovolit jednu ze stěn žaluziemi zcela pokrýt.

Žaluzie a rolety – inspirativní fotogalerie

Lamely u vertikálních žaluzií mohou být z polyesteru, bavlny, ale i ze sklotextilu. Výjimkou nejsou ani speciální lamely s napařeným hliníkem, které dokáží snižovat tepelné zisky v místnosti. Otáčení žaluzií se dá výborně regulovat, proto můžete kontrolovat nejen dopad světla, ale také soukromí v pokoji. Zastínění jednoho okna o šířce kolem 1,5 m vás vyjde kolem 2 000 Kč v závislosti na materiálu.

Vnitřní žaluzie uprostřed pokoje

Vertikální žaluzie ale nemusí být jen na okně, můžete je využít i k přehrazení pokoje. K tomu se výborně hodí například žaluzie ze dřeva. Stanou se tak elegantní a navíc vysoce mobilní náhražkou paravánu nebo oboustranné nábytkové stěny. Tady je ale potřeba počítat s cenou okolo 3 500 Kč za metr zastíněné plochy.

Martina Tlachová
Foto: climax.cz, zaluzie-markyzy-rolety.cz

28.6.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist