Vláda podpořila návrh prodloužení deregulace nájmů

Minulou středu podpořila poslanecká sněmovna v prvním čtení návrh na prodloužení deregulace nájemného o dva roky. Navržená novela prodlužuje platnost zákona o deregulaci nájemného do 31. prosince 2011.

Návrh přišel z KDU-ČSL

S návrhem na prodloužení deregulace přišla skupinka poslanců KDU-ČSL, k nimž se připojil i sociální demokrat Miroslav Váňa. Autoři tento svůj návrh zdůvodňují především tím, že v důsledku rychlejšího růstu cen nemovitostí roste více i hodnota tzv. cílového nájemného, což se odráží ve vyšších regulovaných nájmech.

Postoj vlády je zatím neutrální

Vláda k návrhu zaujala neutrální postoj. Nyní se jím budou zabývat sněmovní výbory. Lhůta k projednání zákona byla sněmovnou zkrácena na sedm dní.

Ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda fakt, že Poslanecká sněmovna pustila do 2. čtení návrh novely Zákona o jednostranném zvyšování nájemného z bytu, uvítal.
„Plně podporuji návrh poslance Tomáše Kvapila, kterým by se po jeho schválení prodloužil termín deregulace nájemného o dva roky. Takto získaný čas by ministerstvo pro místní rozvoj využilo k dokončení svého projektu bytové politiky pro nové podmínky probíhající hospodářské krize. Součástí takového projektu je i podpora nabídky vhodných nájemních bytů pro ty domácnosti, na které dopadá rychlý růst dříve regulovaného nájemného“ uvedl Cyril Svoboda.

Dva roky by zajistily lepší řešení bytové politiky

Pokud by se zopakovalo letošní prudké zdražení regulovaného nájemného, čtyřicet tisíc domácností by nebylo podle ministerstva pro místní rozvoj schopno za bydlení zaplatit. Pokud se ale podaří novelu zákona prosadit, nájemné by letos rostlo pozvolněji.

Například v modelovém bytě o výměře 68 čtverečních metrů v Praze by lidé příští rok platili 6 396 korun namísto 8 629 korun. Při schválení novely by této úrovně nájemné dosáhlo až o dva roky později. Zpomalení se ale netýká Ústí nad Labem, Ostravy a měst Středočeského kraje nad deset tisíc obyvatel (což je 19 měst včetně Kladna). V těchto městech, stejně jako ve všech zbývajících, bude deregulace probíhat podle plánu. Tržní úrovně tedy nájemné dosáhne v roce 2010.

Než zpomalená deregulace skončí, měly by díky podpoře státu vzniknout takzvané byty pro sociální bydlení, které budou dostupnější.

V plánu jsou i další změny

Spolu s návrhem na prodloužení deregulace chce ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda prosadit i další změny, například v systému vyplácení podpory na bydlení nebo v podpoře oprav a zateplování domů. Plán na prodloužení deregulace již dříve přivítali zástupci nájemníků. Změnu naopak podrobili kritice vlastníci domů.

Vláda podle Svobody připravuje i novelu občanského zákoníku, která například přizná vlastníkům právo rozhodovat o tom, kdo bude moci kromě zákonem stanovených osob žít s nájemníkem ve společné domácnosti a bydlet s ním tedy v pronajatém bytě. Bydlení bez souhlasu pronajimatele bude to znamenat okamžité ukončení nájmu.

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

25.3.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist